Kozja sirutka je zdrav prirodni napitak. Nusproizvod je postupka proizvodnje sira. Tijekom sirenja mlijeko se razdvaja na gruš ili skutu, i sirutku, tekući dio.
To je niskokalorični mliječni proizvod, a sadržaj kalorija je tri puta manji od onoga kod mlijeka. Međutim, bogata je raznim tvarima izuzetne nutritivne vrijednosti, posebno vitaminima C, B i E, mineralima kao što su kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij, cink, bakar, selen – piše Agroklub.
Cijenjena je jer jača imunitet, poboljšava krvnu sliku. Odlikuje se većim sadržajem leucina, aminokiseline odgovorne za rast, oporavak mišića i poboljšanje cjelokupne fizičke kondicije. Zbog toga je popularna među sportašima.
Izuzetno ljekovita
Mogu je konzumirati osobe sklone alergijama. Zbog minimalnog sadržaja kazeina većina osoba koje pokazuju alergiju ili intoleranciju na kravlje mlijeko može je koristiti uz konzultacije s liječnikom.
Ona potiče stvaranje antioksidansa koji pomaže detoksikaciju u organizmu i smanjuje oksidativni stres. Preporučuje se kod problema s probavom, plućima, pomaže u procesu mršavljenja, a mogu je konzumirati osobe koje imaju dijabetes tip 2.
Redovnom upotrebom pozitivno djeluje na proizvodnju probavnih sekreta, što je izuzetno važno za gastritis, i dovodi do poboljšanja i normalizacije crijevne mikroflore. Zbog visokog sadržaja proteina ne preporučuje se osobama koje imaju problema s bubrezima.
Uzima se oko 0,5 l tijekom dana. Najučinkovitija je ako se pije ujutro, na prazan želudac, a sportašima i osobama koje redovno vježbaju uzimanje poslije treninga. Prekomjerna količina može dovesti do pojave dijareje.
Kod problema s masnom jetrom dobro je prije doručka popiti dvije čaše sirutke uz smanjenje masnoća u hrani. Ne treba je piti duže od dva tjedna.