Hrvatska 1. siječnja uvodi euro i tako hrvatska kuna koju koristimo preko 28 godina prestaje vrijediti.
Onima koji novac drže na svojim računima u bankama, sredstva u kunama automatski će se zamijeniti eurima po već dobro poznatom fiksnom tečaju od 7.53450 kuna za jedan euro, no što je s brojnim građanima koji novac drže “u čarapi”, odnosno kod kuće?
Prema nekim istraživanjima, takvoj praksi čuvanja ušteđevine pribjegava svaki deseti građanin. Pouzdanih podataka o tome koliko točno novca građani drže u gotovini kod kuće nema, no iz Hrvatske narodne banke procijenili su da Hrvati “u čarapama” ukupno drže oko 35 milijardi kuna, a njihovi depoziti kontinuirano rastu.
Smatra se da je od tih 35 milijardi kuna oko 25 milijardi ušteđevina, dok se preostalih deset milijardi odnosi na tekuću likvidnost, odnosno na ono što imamo u novčanicima. Dakle, ukupno gledajući, radi se o golemom novcu. Jasno je također da se, kad je riječ o držanju novca “u čarapama” ili “pod madracem”, radi o prilično uobičajenoj praksi kod građana jer i kod onih koji većinu svog novca drže u bankama nije neuobičajeno da dio ušteđevine drže kod kuće.
No nakon uvođenja eura, taj će se novac trebati konvertirati u europsku valutu kako bi se zadržala njegova vrijednost.
Euro službena valuta u Hrvatskoj postaje 1.1.2023. u 00:00. Dva tjedna nakon uvođenja eura, dakle od 1.1. do 14.1.2023. godine (u ponoć) trajat će razdoblje dvojnog optjecaja. To znači da ćete, ako plaćate u gotovini, svugdje moći platiti u kunama, a eventualni ostatak ćete dobiti u eurima. No nakon ta dva tjedna, u Hrvatskoj će se plaćati samo eurima.
Tijekom 2023. banke, FINA i HP će bez naknade zamjenjivati kune u euro, no uz ograničenje od 100 novčanica i 100 kovanica kuna po transakciji.
Koji je najjednostavniji način konverzije i raspolaganja novcem nakon uvođenja eura?
Kako biste odmah mogli raspolagati svojim novcem u eurima, najjednostavnije je položiti ga na transakcijski račun. Novac se na taj način može položiti već sada i automatski će se 1. siječnja pretvoriti u eure. To je ujedno znatno povoljniji način nego pretvaranje kuna u eure prije 1.1. jer bi konverzija prije tog datuma samo značila gubitak na vrijednosti ušteđevine, s obzirom na to da je tečaj sada niži od utvrđenog fiksnog tečaja konverzije koji će se primjenjivati od nove godine.
Index.hr