Temperatura zraka jedan je od najvažnijih čimbenika mikroklime koji direktno utječe na zdravlje, ponašanje, rast, iskorištavanje hrane i reprodukciju domaćih životinja.
Domaće životinje osjetljivije su na više nego na niže temperature a u tom smislu najmanje su osjetljivi konji jer imaju mogućnost obilnog znojenja zbog dobre aktivnosti znojnih žlijezda.
Goveda, koze, ovce, svinje i perad puno teže podnose nepovoljno djelovanje visokih temperatura, a kod visoko proizvodnih krava dolazi do pada proizvodnje i do 50% . Također manje plemenite pasmine bolje podnose nepovoljne mikroklimatske uvijete od plemenitih pasmina.
Na našem području zastupljena su uglavnom manja stada koja se drže ekstenzivno u improviziranim nastambama gdje su ulaganja u gradnju bila skromna a kapacitet objekta često nije odgovarao potrebama životinja koje u njemu borave. Temperaturni stres i temperaturni udar javlja se prvenstveno kod životinja koje borave u zatvorenim, prenapučenim objektima sa slabom ventilacijom.
Preporuke za zaštitu domaćih životinja od vrućina:
Visoke temperature utječu na apetit životinja, stoga ih obilnije treba hraniti u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima.
Životinjama je potrebno osigurati dovoljne količine svježe vode.
Potrebno je češće čistiti prostirku i stajnjak koji dodatno zagrijava prostor.
Kod izgradnje objekta potrebno je voditi brigu o stvaranju uvjeta za prirodnu ventilaciju ili ugradnju ventilacije.
Izgradnjom nadstrešnice ili sadnjom drveća štitimo životinje od direktnog sunca.
U govedarskoj proizvodnji preporuka je poluotvoreni sustav držanja koji poboljšava mikroklimu a samim time utječe na proizvodne rezultate.
Postavljanje dodatne ventilacije unutar objekta te korištenje sistema hlađenja vodom.
Paziti da objekt nije prenapučen.
Redovno praćenje temperature i vlažnosti zraka kako bi se na vrijeme moglo reagirati.
Mija Golemac, dipl.ing.agr. / FAZ.ba