Dani hrvatskog jezika obilježavaju se od 1991. godine. Ova je kulturna manifestacija utemeljena odlukom Hrvatskog sabora, na sjednici održanoj 28. veljače 1997. godine.
Održava se svake godine u periodu od 11. – 17. ožujka u cilju očuvanja materinskog jezika, svih narječja i dijalekata našeg jezika, kao i bogate hrvatske jezične baštine.
17. ožujka 1967. godine objavljena je „ Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika “- proglas koji su objavili hrvatski jezikoslovci tražeći slobodno oblikovanje hrvatskog jezika u skladu s hrvatskom tradicijom.
Među sastavljačima i potpisnicima teksta Deklaracije bio je niz hrvatskih intelektualaca okupljenih oko Matice hrvatske.
I danas je velika uloga Matice hrvatske u očuvanju i njegovanju hrvatskog jezika.
Tako se ove godine Ogranak Matice hrvatske u Čitluku pridružio OŠ fra Didaka Buntića u Čitluku u obilježavanju ovog značajnog datuma i tim povodom darovao vrijedne naslove školskoj knjižnici i svim sudionicima prigodnog programa, koji se odvijao u skladu s epidemiološkim mjerama.
Recitatorska sekcija i Zbor OŠ fra Didaka Buntića (jedan dio) su pripremili kratki, prigodni program. Stihovima naših poznatih književnika, koji govore o jeziku, predstavili su se mladi recitatori, a manji dio Zbora škole (pod vodstvom profesora Ivana Muse) izveo je pjesme:
„ Tvoja zemlja“ i „ Lijepa naša“ i tako uveličao priredbu.
OŠ fra Didaka Buntića Čitluk je, zajedno s Ogrankom Matice hrvatske u Čitluku, pozvala ovim obilježivanjem sve na promišljanje o svom jeziku, na njegovanje i očuvanje ljepote divnog našeg jezika…
Jasna Ćorić, prof.