Danas se obilježava Međunarodni dan oralnoga zdravlja. Učinkovita oralna higijena već od prvih godina života je ključna za zdravlje cijeloga organizma.
Vrlo je važno da se navika redovnog održavanja oralne higijene stječe od najranije životne dobi te da postane sastavni dio odrastanja djeteta, jer će na taj način postati i dio njegovog života.
O najvažnijim pitanjima u svezi oralnoga zdravlja u najranijoj dobi smo razgovarali s mr.sc. Ružicom Zovko, spec. dječje dentalne medicine.
Kako pripremiti dijete za prvi posjet stomatologu?
Roditelji imaju presudnu ulogu u pripremi djeteta za prvi odlazak kod stomatologa. Prvo što trebate napraviti je razgovarati s djetetom o važnosti zdravlja zubi. Objasnite djetetu zašto zubi trebaju biti jaki i zdravi i zašto ih je važno svaki dan četkati. Dijete će lakše shvatiti, ako mu kažete kako će uz jake zube moći lakše pojesti kockicu fine čokolade Kao pomoć dobro će vam doći i neka slikovnica koja to sve slikovito i objašnjava. Kada ste objasnili važnost zdravlja zubi krenite na objašnjavanje tko je zapravo stomatolog i što on točno radi. Djeca se mogu vrlo lako uplašiti dugih bijelih kuta i maski oko usta i zato je važno da budu upoznata s ulogom stomatologa.
Nerijetko čujemo od roditelja da su mliječni zubi nevažni te da će ih svakako zamijeniti trajni. Je li to istina?
Točno je da će mliječne zubiće zamijeniti trajni, no to ne znači da oni ne zaslužuju jednaku brigu jer zapravo imaju važnu ulogu. Mliječni zubići potiču normalan rast i razvoj čeljusti, omogućuju žvakanje što je preduvjet za dobru probavu, utječu na estetski izgled lica te čuvaju mjesto za svoje nasljednike – trajne zube.
Koliko brinemo o oralnom zdravlju?
Rekla bih sa stajališta dječjeg stomatologa da se ne brinemo dovoljno o zdravlju zubi naše djece. Briga treba krenuti od samog početka trudnoće (pravilna prehrana i briga trudnice o njenim zubima). Briga o zubima djeteta započinje nicanjem prvog zubića. Nažalost velika većina roditelja to olako shvaća i zanemaruje. Nedovoljnom brigom djeca od malih nogu stječu loše navike i ne vode brigu o svojim zubima što kasnije dovodi do većih problema kao što su poteškoće u razvoju jasnog i razumljivog govora koji bitno utječe na psihički razvoj djeteta. Također se neki roditelji boje djetetove reakcije prilikom odlaska zubaru pa i zbog toga odgađaju sam pregled. No što su djeca odraslija pojavljuje se sve veći strah od stomatologa pa je prvi pregled potrebno obaviti što prije kada djeca lakše prihvaćaju stvari.
Kako pravilno održavati oralnu higijenu?
Pravilno održavanje higijene usta ne čuva samo naše zube, već i zdravlje cijeloga organizma. Njeno temeljito provođenje trebala bi biti stvar svakodnevice i rutine. 2-3 puta dnevno četkajte zube s mekanom ili srednje tvrdom četkicom i pastom koja sadrži fluor. Trebali bi ih četkati barem dva puta dnevno (ujutro i navečer) i to u trajanju od dvije minute, mada i četkanje zubi nakon ručka ne bi trebalo zanemarivati.
Na raspolaganju postoje brojna sredstva za održavanje oralne higijene, a dostupna su i sredstva za fluoridaciju. Glavni cilj četkanja zubi je uklanjanje plaka. Potrebno je i uklanjanje dentalnog plaka iz interdentalnih prostora (zubnim koncem ili interdentalnom četkicom), uz povremenu upotrebu tečnosti za ispiranje usta.
Koje su posljedice loše oralne higijene kod djece?
Najčešća bolesti usta i zubi karijes i parodontne bolesti posljedica su loše oralne higijene. Adekvatna oralna higijena čuva zdravlje zubi i cijele usne šupljine, ali i udaljenih organa kao što su srce i krvne žile, bubrezi i zglobovi. Karijes je danas najraširenija bolest naše civilizacije. Glavni uzročnici su bakterije i loše navike u ishrani, što pomaže da se bolest razvije. Prevencija karijesa i parodontnih bolesti podrazumijeva pravilno i redovno pranje zubi i usne šupljine, uz redovne posjete stomatologu
U kojoj dobi se javlja prvi karijes?
Karijes bočice ili rani dječji karijes se javlja u dobi od 6. – 8.mjeseca do 3.godine djetetova života. To je agresivan oblik karijesa koji vrlo brzo uništava mliječne zube. Najčešći razlozi ranog dječjeg karijesa je nepažnja roditelja. Pijenje zaslađenih napitaka i jedenje slatkiša uz ne adekvatnu higijenu je najvažniji uzročnik karijesa na svim zubima. Osobito je opasan karijes na mliječnim kutnjacima.
Koju biste poruku uputili roditeljima?
Roditelji trebaju znati da su oni odgovorni za zdravlje zubi njihove djece. Mala djeca ne mogu i ne znaju sama oprati zube bez pomoći roditelja. Često u svojoj praksi čujem izjavu roditelja kako se njihovo dijete boji zubara. Ja tada pitam: a boji li se vaše dijete četkice? Kada roditelji nauče dijete da mu je četkica prijatelj koji mu pomaže da mu zubi ostanu zdravi tada se sigurno neće bojati zubara jer neće prvi put doći kad mu treba neka bolna intervencija
T.V.