Odom radosti, himnom Europe danas je počela treće izdanje znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem „Europski ustav za Bosnu i Hercegovinu”.
U kojem pravcu izmjene Ustave trebaju ići kako bi se prevazišle prepreka koje stoje na europskom putu BiH a sve s ciljem približavanja Ustava BiH europskoj tradiciji, tijekom naredna dva dana odgovorit će znanstvena elita iz Bosne i Hercegovine ali i Republike Hrvatske čiji će radovi, nakon 44 prijavljena sažetka biti objavljeni u Zborniku.
Organizatori skupa su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Sveučilište u Mostaru te Rektorski zbor RH a sve pod visokim pokroviteljstvom HNS-a BiH.
Predsjednik organizacijskog skupa dr. Dragana Čović zahvalio je svima koji su doprinijeli organizaciji ovog veličanstvenog skupa koji će se, kako je kazao, baviti svim onim pitanjima koji su do kraja posvećeni dobru BiH i njenom euroatlantskom putu.
„Cilj je u punini zaokružiti misao koju smo ponudili na prethodnim konferencijama te poslati poruku kako BiH ima jasno definiran europski puta, premda zamagljen nesporazumima i uvjeravanjima da BiH treba biti samo nečija i da se možemo baviti samim sobom dok svi procesi prolaze pored nas”, kazao je predsjednik Čović te dodao kako se upravo hrvatski narod kao najmalobrojniji ali najveći u BiH kontinuirano traži rješenja premda mu se spočitava suprotno.
„Siguran sam da sve ono što kao narod tražimo počivati i na idejama koje će biti iznesene na konferenciji a to je pitanje osiguranja konstitutivnosti i jednakopravnost „ dodao je te se osvrnuo i na posljednje optužbe o navodnom odbacivanju osuda određenih činova netrpeljivosti, kazavši kako su hrvatski politički predstavnici jasno naznačili da žele eliminirati sve ideje koje njeguju mržnju , sukobe i netoleranciju. „Sve što radimo, radimo za dobro čovjeka, hrvatskog naroda i naše domovine Bosne i Hercegovine. Traženje rješenja sa druga dva naroda, drugog puta nema. Dok tražimo unutarnju stabilnost vodimo ekonomsko-socijalnu politiku zajedno sa druga dva naroda, nastojimo očuvati konstitutivnost i identitet te osigurati modele za novi Ustav BiH U kojem nikad vise nećemo raspravljati o tome hoće li brojniji narod u ime malobrojnijeg birati njegove predstavnike”, kazao je predsjednik Čović te dodao kako su prošlogodišnji rezultati Općih izbora neustavni, nezakoniti.
„Hrvatski narod ostaje predvodnik euroatlantskog puta i stabilnosti a ovom konferencijom nudimo novi pogled za europski ustav u BiH” zaključio je.
Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr.Zoran Tomić, zahvalio je predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću koji je na današnjoj konferenciji održao uvodno predavanje, na svemu što čini za BiH na njenom europskom putu a posebno za konstitutivnost Hrvata u BiH.
„Vaš dolazak u Neum vjerojatno će od pojedinih medija i političkih predstavnika biti proglašen miješanjem u unutarnje procese, no zahvalnost ovog europskog naroda je time veća”, kazao je rektor Tomić te dodao kako činjenicu da su upravo Hrvati nositelji europskih vrijednosti, pokazuje i veliki napor i napredak koji je ova zemlja ostvarila u procesu integracija u vrijeme predsjedanja dr. Čovića Predsjedništvom BiH.
„Uložili smo puno truda u stvaranje platforme za dijalog, i ovo je jedina konferencija ove vrste koja traži odgovore na goruća pitanja u BiH koja nije vezana isključivo i samo za Hrvate ali jeste i o njima, kao službenim građanima EU koji time imaju dodatnu obaveza promoviranja europskih vrijednosti, perspektiva ove lijepe zemlje koja bi trebala biti mjesto susreta, dijaloga i slobode.
Konferencija nudi znanstvene i poglede koji tek trebaju dobiti pravni diskurs, premda su politički događaji između dvije prethodne konferencije dodatno su destabilizirali cijeli proces”, kazao je rektor Tomić uz zaključak da je cilj iste ponuditi realna rješenja za bolju budućnost naše domovine, svih njenih naroda i manjina te svih građana.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. Damir Boras kazao je kako je strateški cilj Republike Hrvatske opstanak i ostanak Hrvata u BiH. „Da bi se cilj ostvario mi kao Rektorski zbor i Sveučilište smatramo da je europski put jedan od bitnih preduvjeta i stoga sudjelujemo u organizacijama ovih konferencija” kazao je rektor Boras spomenuvši i važnost stvaranje mostova među akademskim zajednicama.
Luigi Pezzuto, apostolski nuncij pozdravio je sve nazočne uz poruku kako je siguran da je njihova brojna nazočnost izraz sociološko-političke, kulturne volje za služenjem zajedničkom dobru kao osnovnom motivu ove konferencije kao i ukupnim aktivnostima institucija iz kojih dolaze.
„Odbaciti kulturu isključenosti, voditi brigu o ljudima i narodima koji trpe nejednakosti” poručio je nuncij te dodao kako je u multietničkim regijama poput Balkana od temeljne važnosti uzeti u obzir i primijeniti i u zakonodavstvu načelo integracije osobne i etničko-socijalne dimenzije.
„Nije moguće promatrati samo građanine u njihovoj osobnoj individualnosti bez povezivanja u vlastitu etničku skupinu” zaključio je nuncij Pezzuto.
„Dolazim kao predsjednik Vlade, zemlje koja je veliki prijatelj i zagovornik BiH, sva tri konstitutivna naroda, svih koji žive u BiH s uvjerenjem da je euroatlantski put, pravi put razvoja, funkcionalnosti i gospodarstvo napretka svih građana BiH”, kazao je na početku svog obraćanja predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković koje je na danas otvorenoj znanstvenoj konferenciji s međunarodnim sudjelovanjem u Neumu održao uvodno predavanje.
Podsjetio je na sve napore mehanizama Republike Hrvatske na poboljšanju položaja hrvatskog naroda u BiH ali i općenito napretku Bosne i Hercegovine prije svega kroz diplomatske napore ali u djelovanje hrvatskih zastupnika u EU Parlamentu.
Govorio je i euroatlantskom putu Hrvatske, o nastojanjima BiH u procesu integracija ali i pomoći Hrvatske, svim preprekama koje stoje na tom putu ali i nastojanjima institucija BiH da što uspješnije odgovori kompleksnom poslu odgovora na Upitnik, te nužnosti tijesne suradnje sa Europskom komisijom. „Bez interaktivnog procesa nema jačanja institucija, reformi i kvalitetne provedbe međunarodnih obaveza i jačanja svih mehanizama institucionalnosti BiH.
Hrvatska će kao i dosad pomagati u procesu osnaženja euroatlantskih procesa u BiH koja nam je važna i za koju želimo da bude prioritet naše državne politike za što imamo puno razloga i činjenica” kazao je premijer Plenković nabrojivši i brojne projekte koji su u tijeku ili pak realizirani, pčevši od infrastrukturnih pa do novčanih pomoći usmjerenih ka Hrvatima i njihovim instirucijama u BiH ali i državi u cjelini.
Osvrnuo se također na protekle Opće izbore na kojima je ravnopravnost i konstitutivnost naroda ponovno narušena te objasnio kako kompleksan ustroj ove države teško percipiraju i razumiju one koji dolaze sa strane i to je realnost koje kako je kazao, bh. dužnosnici moraju biti svjesni.
Brotnjo.info