Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić još je 2017. tužio Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu i to zbog kršenja prava na privatnost. Ovih dana je na osnovu te njegove tužbe formalno pokrenut postupak protiv Hrvatske.
Priopćeno je to s Europskog suda kojem je Mesić tužio Hrvatsku za kršenje prava na zaštitu privatnog života i reputacije. Učinio je to nakon što su hrvatski sudovi odbili njegov zahtjev za odštetom što ju je tražio od portala Dnevno.hr jer je pisao da je primio mito u “aferi Patria”, piše Telegram.hr.
Riječ je o nabavci borbenih oklopnih vozila od finske tvrtke Patria. Ugovor vrijedan 112 milijuna eura za kupnju 84 borbena oklopna vozila 2007. godine s predstavnicima Patrie potpisao je tadašnji hrvatski ministar obrane Berislav Rončević. Dvije godine kasnije, pojavile su se sumnje o mitu.
Teške optužbe protiv finskih menadžera
Finsko tužiteljstvo zatim je podiglo optužnicu prema kojoj su Patrijini menadžeri preko posrednika Hansa Wolfganga Riedla i Waltera Wolfa dobili oko 1,6 milijuna eura, kojima su podmitili tadašnjeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića te direktora tvornice “Đuro Đaković” Bartola Jerkovića. Ta tvornica trebala je sudjelovati u nadogradnji borbenih transportera.
Finski sud dvojicu od trojice menadžera proglasio je 2015. krivima. Izvršni potpredsjednik Patria Vehicles Heikki Hulkkonen i predstavnik Patrije za Hrvatsku Reijo Niittynen osuđeni su svaki na godinu i osam mjeseci zatvora uvjetne kazne, a morali su platiti i 297.000 eura. Treći optuženi menadžer Patrije Tuomas Korpi oslobođen je optužbi.
U obrazloženju presude, o čemu su tada pisali svi hrvatski mediji, pa i Dnevno.hr, stajalo je da su uvjetne zatvorske kazne menadžerima, kao i novčana kazna Patriji, umanjene zbog dugotrajnog suđenja uslijed odgođene policijske istrage. Također je objašnjeno da su kazne uvjetne jer niti jedan od dva osuđenika nije ranije osuđivan. Godinu dana kasnije, nakon žalbi, presuda je pala i menadžeri Patrije su oslobođeni. Hrvatski USKOK, prema dostupnim informacijama, bavio se također ovim slučajem, no nikada nije pokrenut kazneni postupak, što navodi na zaključak da nije bilo dokaza o bilo kakvoj korupciji. I sam Berislav Rončević kasnije će tvrditi kako je to bio “posao bez mrlje”.
Brotnjo.info