Konstatirajući kako treba osigurati novac za nastavak rada Ureda visokog predstavnika jer se nisu stekli uvjeti za njegovo gašenje, visoki međunarodni predstavnik Valentin Inzko je u izvješću koje je jučer podnio Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku prvi put puno realnije opisao zbivanja u BiH navodeći “grijehe” svih strana, piše Večernji list BiH. Za njega najveće iskušenje predstavlja Izborni zakon čija neizmjena prijeti potpunom blokadom države.
Podižu napetosti
– Očekuje se da će izbori u BiH biti održani u listopadu 2018., ali formiranje vlasti nakon glasovanja moglo bi se pokazati krajnje teškim ako se ne dogovore promjene u Izbornom zakonu koje uređuju neizravni izbor izaslanika u jedan od domova Parlamenta Federacije BiH – naveo je Inzko u izvješću te dodao kako vodeća hrvatska i “stranke iz Sarajeva” ne uspijevaju riješiti prijepore po presudi u predmetu Bože Ljubića, koju je donio Ustavni sud BiH.
– Neuspjeh da se nakon izbora formira Dom naroda Federacije BiH spriječit će izbor novog predsjednika i potpredsjednika Federacije, koji su pak odgovorni za imenovanje nove Vlade Federacije, i također će spriječiti izbor bošnjačkih i hrvatskih izaslanika u Dom naroda BiH, jednoga od dva doma državnog parlamenta – objasnio je Inzko. Austrijski diplomat na čelu međunarodne zajednice u BiH ocijenio je pitanje izmjene Izbornog zakona jednim od najvažnijih pitanja te izvijestio članove Vijeća sigurnosti i o angažiranju američke i europske administracije o izmjeni Izbornog zakona po presudi Ustavnog suda. U izvješću je pobrojao i kako najviši politički dužnosnici “podižu napetosti”.
Za Čovića je ocijenio kako u svojim istupima “sanja” preustroj Federacije BiH. – Hrvatski član Predsjedništva BiH sanja o daljnjoj unutarnjoj podjeli zemlje, dok su drugi hrvatski političari prijetili raspuštanju zemlje ako se aktualna izborna pitanja ne riješe na njihovo zadovoljstvo – stoji u izvješću, a ovoga puta je uz Čovića “glavni krivac” za takve izjave izaslanik u državnom Domu naroda Parlamenta BiH Mario Karamatić. Kao i u ranijim izvješćima, opak je glavna uloga rezervirana za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Teroristi prijetnja
– Predsjednik RS-a Milorad Dodik ponovno je bio najčešći eksponent takvih istupa, koji su uključivali pozive i predviđaju neovisnost RS-a, te poriču suverenost BiH s isticanjem Republike Srpske kao države – navodi Inzko u izvješću. Zbog ratnohuškačkih izjava, prvi su put stigle značajnije kritike službenika OHR-a na rad bošnjačkoga člana državnog vrha.
– To uključuje komentare premijera Federacije o proizvodnji vojne opreme i naknadne primjedbe bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, uzimajući u obzir ove komentare nadalje, što upućuje na to da se poduzimaju napori u pripremi za hipotetički ratni scenarij – navodi Inzko. Dotaknuo se i izvješća o ratnicima koji odlaze boriti se na stranu terorističke organizacije Islamske države te prijetnjama ekstremista.