Sigurno mnogi od nas u svom vrtu ili dvorištu ima čuvarkuću. Ova zanimljiva biljka često se koristi kao lijek u pučkoj medicini.
Zanimljiva je počevši od svoga naziva, preko izgleda do ljekovitih svojstava. Naziv je dobila zbog narodnog vjerovanja da čuva i štiti kuću i obitelj od požara, bolesti, udara groma, vampira, vještica i ostalih nepoželjnih pojava.
Čuvarkuća je mesnata, sočna biljka, debelih, ovalnih listova složenih u rozetu. U sredini biljke razvija se cvjetna stabljika koja nosi skup, najčešće ružičastih, cvjetova.
Analizom je utvrđeno kako je čuvarkuća bogata antibakterijskim materijama i polisaharidima koji blagotvorno djeluju na imunološki sustav. Čuvarkuća sadrži jabukovu i mravlju kiselinu i njihove soli.
Njezino mesnato, sočno lišće bere se tijekom ljeta, za vrijeme cvjetanja. Kao i kod aloje, za liječenje se koristi svježe cijeđen sok iz listova koji pomaže kod rastrojstva, padavice, nemirnih snova i dječjih strahova.
Čuvarkuća je zahvalna biljka, bez ikakvih zahtjeva. Uspješno će rasti po krovovima kuća, stijenama te zidovima. Svakako je korisna za imati ju u blizini doma.
Za lijek, od biljke čuvarkuća se skupljaju listovi, u ljetnom periodu dok biljka cvate. Listovi su debeli i sočni, a sok unutar listova je prava riznica zdravlja. Kemijski sastav ove biljke čine tanin, sluz, smola, kalcijev malat, masno ulje te mravlja i jabučna kiselina. Za liječenje se upotrebljava sok koji se iscijedi iz svježe ubranog lista.
Svježe iscijeđeni sok iz listova čuvarkuće koristi se u liječenju živčane rastrojenosti, padavice, te nemirnih snova i straha u male djece. Svježe zdrobljeni listovi ili čisti sok se koriste kao sredstvo koje hladi i steže. Također se koriste protiv čireva, rana na koži i opekotina po tijelu.
Čuvarkuća uspješno uklanja sunčeve pjege, kurje oči, a svježi sok ove biljke se koristi i u liječenju nagluhosti. Naime, nagluhost koja je izazvana skrućenim žutim sekretom u uhu, se uspješno liječi ukapavanjem svježeg soka iz lista čuvarkuće, jer taj sok rastvara skrućeni sekret.
Sok od čuvarkuće se može nanositi na mjesta gdje se javlja grč, ili na mjesta koja su bolna zbog gihta.
Čuvarkuća je dobro poznata biljka i u liječenju homeopatijom. Od nje se pripremaju mnogi homeopatski preparati, a većinom se koristi u liječenju gnojnih upala zubnog mesa, i upala grla.