Radost, toplina, mir, sreća, veselje…riječi su kojima bi opisali blagdansko vrijeme. No, koliko god mi željeli da to vrijeme provedemo u miru stvarajući uspomene sa svojom obitelji i prijateljima, nerijetko to razdoblje povezujemo sa milijun obveza, priprema i stresom oko financija, posebice impulzivne potrošnje koje često ostavljaju onaj gorak okus nakon blagdanske euforije. Želiš ove godine to promijeniti? Želite izbjeći zamku i mudro upravljati svojim novcem, a pritom uživati u darivanju i blagdanima?
Pišu: Magistrice psihologije Andrea Tomić i Ana Maria Pehar
Kao psihologinje i kreatorice stranice “Skriveno u meni”, želimo s tobom podijeliti nekoliko savjeta koji ti mogu pomoći osvijestiti vlastite obrasce ponašanja i izbjeći impulzivne odluke.
Što se iz perspektive psihologije krije iza impulzivne kupovine?
Impulzivna kupovina nije slučajnost – ona je duboko povezana s našim emocijama. Osjećaji poput radosti, topline, zajedništva, nostalgije ili čak stresa zbog pritiska da pronađemo “savršen poklon” mogu nas potaknuti na trošenje više nego što bismo trebali ili što smo planirali. Sve to jer želimo usrećiti one koje volimo.
Marketinške kampanje su posebno izražene u ovo blagdansko vrijeme, stvaraju osjećaj hitnosti i dobrih prilika kroz popuste i ograničene ponude. Naš mozak tada ulazi u tzv. “režim preživljavanja”, fokusirajući se na trenutačnu nagradu, a zanemarujući dugoročne posljedice.
Moram to imati. Odlična je prilika…
Kako prepoznati okidače impulzivne kupovine?
Postoje različiti okidači zbog kojih se često, posebno u ovo doba godine nađemo u situaciji impulzivne kupovine i prekomjerne potrošnje.
Neki od okidača su:
- Emocionalno stanje – Osjećaš li stres, dosadu ili potrebu za nagrađivanjem? Uslijed preplavljenosti neugodnim emocijama često se nađemo u impulzivnoj kupovini kako bi popravili svoje raspoloženje.
- Pritisak okoline – Prijatelji, obitelj ili društvene mreže mogu stvoriti dojam da “moraš” kupiti nešto određeno kako bi bili u trendu ili usrećili druge.
- Marketinške taktike – Ograničene ponude, blagdanske melodije i mirisi u trgovinama stimuliraju našu podsvijest i potiču na brze odluke.
- Naša pravila – “Moram” i “trebam” su naša osobna pravila koja ponekad i nesvjesno slijedimo kroz život. “Ovo je takvo vrijeme, pa moram to učiniti. O troškovima ću razmišljati kasnije.”
Što učiniti? Donosimo vam nekoliko praktičnih savjeta za izbjegavanje impulzivne potrošnje:
- Napravi plan i budžet – Prije nego što kreneš u kupovinu, napravi popis poklona i odredi koliko novca si spreman/na potrošiti. Pridržavanje budžeta može biti izazovno, ali daje ti osjećaj kontrole, predvidljivosti i sprječava prekomjerno trošenje.
- Razmisli prije kupovine – Ako te nešto privuče u kupovini, ne moraš kupiti odmah. Ako poklon nije u skladu s tvojim budžetom, razmisli još jednom, pogledaj druge opcije i ako imaš vremena ostavi, pa se vrati ako u konačnici odlučiš da je to to. Ja se uvijek vodim onom: ako razmišljam o tom i kad mi ponestaje vremena za kupnju onda je vjerojatno to to. Ako brzo prebacim fokus na nešto drugo, vjerojatno na kraju neću ni požaliti ako ostanem bez toga.
- Koristi gotovinu umjesto kartica – napraviš plan, odrediš budžet i ipak nešto krene u krivom smjeru… Možda jer nismo svjesni koliko trošimo. Plaćanje gotovinom pomaže ti osvijestiti koliko zaista novca trošiš, dok kartice često stvaraju iluziju da novac nije “stvaran”. Na kraju kupovine, novac je ostao u novčaniku, a na kartici…bolje ne provjeravati.
- Osvijesti vlastite okidače – “Moram li doista kupiti nešto ovako skupo?” “Hoću li samo sa skupim poklonom uveseliti druge?” “Je li mi stvarno potrebno ovo kupiti?” Ponekad odgovori i uzroci našega ponašanja poput intenzivne kupovine leže u osjećajima koji su skriveni u nama…
- Potraži psihološku pomoć ako je potrebno – Ako se boriš sa konstantnim prekomjernim trošenjem, impulzivnom kupovinom, osjećajem krivnje, tuge ili srama nakon određenog ponašanja, razgovor sa psihologom može ti pomoći otkriti korijen problema. Možda možeš pronaći neke savjete i smjernica za istraživanje unutarnjih obrazaca ponašanja i stvaranja nekih zdravijih navika i na našoj stranici “Skriveno u meni.”
- Jednostavne ideje za poklone bez velikog opterećenja na novčanik.. . Ne zaboravi da pokloni ne moraju biti skupi kako bi bili vrijedni. Rukotvorine, personalizirane poruke ili neplanirano zajedničko vrijeme često su mnogo značajniji od materijalnih stvari. I to je nešto što će zasigurno ostati u dugotrajnom sjećanju. Darivanje ne bi smjelo biti teret, već prilika za izražavanje ljubavi i zahvalnosti. U ovo vrijeme zajedništva otkrij i prepoznaj ono što ispunjuje tvoje bližnje, čemu se raduju, što ih uveseljava, što vole i koje su njihove skrivene želje. Iznenadit ćeš se koliko jednostavne te želje mogu biti, a koliko više vrijede od materijalnih stvari.
Malo više truda, a malo manje skupocjenih stvari zaista mogu doprinijeti pravom blagdanskom osjećaju. Prisjeti se toga na početku blagdanskog vremena i osvijesti kako su blagdani idealno vrijeme za otkrivanje onoga što je doista važno – povezanost, zajedništvo i unutarnji mir.
Ako trebaš pomoć i podršku u stvaranju zdravijih financijskih i emocionalnih navika piši nam – tu smo za tebe, a na Instagram i web stranici “Skriveno u meni” možeš pronaći neke korisne savjete i resurse.
Budimo manje opterećeni, a više sretni!
Uživajmo u blagdanskom vremenu!