U selu Trusina, koje se nalazi na području općine Konjic u Bosni i Hercegovini, prema popisu iz 1991. godine živjelo je 155 Hrvata, što je činilo više od polovice tadašnjeg stanovništva. Danas, 16. travnja, obilježava se 32. obljetnica stravičnog zločina nad Hrvatima u ovom selu, kada su pripadnici Armije Republike BiH brutalno ubili osam hrvatskih vojnika i šesnaest civila.
Napad se dogodio u petak, 16. travnja 1993. godine, u jutarnjim satima, kada su izbile borbe između snaga Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Ubrzo nakon početka sukoba, postrojba Armije BiH, pod zapovjedništvom Zulfikara Ališpage, probila je obranu HVO-a, zarobila vojnike i potom ih pogubila.
Osam pripadnika HVO-a bilo je postrojeno i strijeljano, dok su civili – njih 16 – ubijeni na različitim mjestima u selu. Preostalo stanovništvo, uglavnom žene i djeca, bilo je zatočeno u privatnim kućama, a kasnije im je dopušteno da napuste selo.
Zulfikar Ališpago godinama je izbjegavao suočavanje s pravosuđem. Tek je 2014. njegov predmet razdvojen od ostalih optuženika, a ponovljeno suđenje zakazano je tek u veljači prošle godine. Iako je zatražio izuzeće predsjedateljice sudskog vijeća Željke Marenić, taj zahtjev nije prihvaćen.
Za razliku od zločina u Ahmićima, koji su se dogodili istoga dana i koji su odmah privukli pažnju UNPROFOR-a i svjetskih medija, zločin u Trusini prošao je gotovo bez ikakvog medijskog odjeka, podsjeća RTV HB.
Ni kasnije se situacija nije znatno promijenila – tek 14. studenog 1994. godine, gotovo 19 mjeseci nakon zločina, posmrtni ostaci žrtava preneseni su na katoličko groblje Jedinice u Ljutom Docu, poznato i kao groblje Kraljevine. Jedna žrtva nije prenesena jer je tijelo izgorjelo zajedno s kućom.
Spomenik podignut 2004. godine ostao je skroman, bez ikakvog jasnog obilježja koje bi ukazivalo na to da su žrtve ubijene zbog svoje nacionalnosti.
Prema popisu iz 2013. godine, u Trusini više ne živi nijedan Hrvat.
Bljesak.info