Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u suradnji s Agencijom za projektni i poslovni konzalting APROPO organizirala je konferenciju pod nazivom „Agrosolari – prepreke i mogućnosti realizacije u BiH“, koja je održana 10. travnja 2025. godine u okviru Sajma gospodarstva u Mostaru. Fokus konferencije bio je na agrosolarstvu – istodobnoj upotrebi zemljišta za poljoprivrednu proizvodnju i proizvodnju solarne energije.
Događaj je okupio brojne stručnjake i predstavnike relevantnih institucija kako bi zajednički raspravili o potencijalu agrosolara u BiH te o potrebnim zakonodavnim i regulatornim izmjenama koje bi omogućile njegov daljnji razvoj. Veliki interes gospodarstvenika prisutnih na panelu, koji su imali priliku postaviti konkretna pitanja vezana uz realizaciju projekata, dodatno je potvrdio značaj ove teme.
Na panel-diskusiji sudjelovali su prof. dr. sc. Marko Karoglan s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, suautor studije o korištenju solarne energije u poljoprivredi u RH, Maja Pokrovac, direktorica GIU Obnovljivi izvori energije Hrvatske, savjetnik ministra poljoprivrede FBiH Pejo Janjić, Sanjin Habul iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, direktor Federalnog zavoda za agropedologiju Dženan Vukotić te stručnjak za energetiku Nihad Harbaš. Moderator skupa bio je Miroslav Nikolić iz JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar, zadužen za razvoj obnovljivih izvora energije i energetsku učinkovitost.
Tijekom rasprave istaknuto je, među ostalim, da za razliku od modela koji podrazumijeva zamjenu poljoprivrednog zemljišta solarnim elektranama, agrosolarstvo nudi integrirani pristup u kojem solarni paneli mogu služiti i kao zaštita usjevima od sve češćih vremenskih ekstrema.
Sudionici su se složili da Bosna i Hercegovina posjeduje velik potencijal za razvoj agrosolara, ali da je za njegovu učinkovitu implementaciju nužno uspostaviti jasan zakonodavni okvir, definirati poticajne mjere i tehničke smjernice usklađene s najboljom europskom praksom.
Konferencija je ocijenjena kao značajan korak prema održivijoj poljoprivredi i energetskoj tranziciji BiH. Poseban interes pokazali su poljoprivrednici zainteresirani za povećanje prihoda po jedinici površine i jačanje otpornosti svojih gospodarstava.
Na kraju, svi sudionici i panelisti složili su se kako je nužno što prije započeti s konkretnim koracima u realizaciji agrosolarnih projekata u BiH. Istaknuto je i da je važno uskladiti strateške dokumente BiH i Federacije BiH s pravnom stečevinom Europske unije i u njih uključiti koncept agrosolarstva.
Kroz suradnju svih relevantnih aktera, potrebno je definirati pravno-regulatorni okvir, izraditi procjenu potencijala agrosolara u BiH te pokrenuti odgovarajuće pilot-projekte.