Jučer, 7. veljače 2025. godine u Širokom Brijegu je prigodnim programom obilježena 80. obljetnica ubojstva hercegovačkih franjevaca.
7. veljače 1945., dakle prije 80 godina, dogodio se neviđeni zločin u Hercegovini. Jugokomunisti, imajući u planu strti i slomiti vjeru u Hercegovini, toga hladnog dana u mjesecu veljači upadajući u samostan na Širokom Brijegu pronalaze 12-oricu franjevaca, odvode ih do ratnog skloništa, ubijaju metkom u zatiljak i potom ih zapale. To je bio uvod za sva iduća događanja, za druge nepravedno ubijene franjevce u Mostaru, Čitluku, Ljubuškom i mnogim drugim mjestima, sveukupno njih 66, kao i za ubijene članove puka Božjega.
Molitveni program započeo je u 16.00 molitvom kraj ratnog skloništa gdje su članovi Frame Široki Brijeg zapalili 12 svijeća u znak sjećanja na 12 fratara koji su ubijeni i spaljeni u ovom skloništu.
Nakon molitve procesija se uputila prema samostanskoj crkvi. U njoj su sudjelovali i framaši, njih 66 u čast 66 ubijenih hercegovačkih franjevaca. Svaki framaš je nosio duksericu s likom jednog ubijenog franjevca, a na leđima je pisalo ime franjevca i broj godina koliko ih je imao u trenutku smrti.
Molitvu na grobnici s posmrtnim ostatcima 24-ice pronađenih pobijenih franjevaca predvodio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, a imena pobijenih čitali su trećari.
Svečanu sv. misu zadušnicu predslavio je mons. Petar Palić, uz sumisništvo nadbiskupa Tirane mons. Arjana Dodaja, kotorskog biskupa mons. Mladena Vukšića, provincijala Hercegovačke franjevačke provincije fra Joze Grbeša, vicepostulatora fra Miljenka Stojića, svih gvardijana i velik broj drugih franjevaca i svećenika. Pjevanje na sv. misi predvodio je Veliki župni zbor. Molitvu vjernika čitali su gvardijani pojedinih samostana.
Mons. Petar Palić u svojoj propovijedi govorio je o križu koji su ponijeli naši hercegovački franjevci i hrvatski narod.
Svake godine sve veći broj vjernika pohodi Široki Brijeg na dan obljetnice pobijenih franjevaca. Tako je ove godine, što je prijavljeno Vicepostulaturi, iz Čitluka i Posušja stigao autobus trećara te autobus vjernika iz Međugorja. Na obljetnici je također sudjelovala skupina vjernika iz Splita sastavljena od članova Matice hrvatske Split, Zajednice branitelja HDZ-a Gojko Šušak, Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata SDŽ te izaslanika SDŽ.