Jučer je u Čitluku svečano obilježen četrnaesti Dan branitelja općine Čitluk. Iskazivanje poštovanja i zahvale braniteljima započelo je kod Spomen križa polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom, nakon čega je u župnoj crkvi Krista Kralja slavljena misa za sve poginule i umrle branitelja, a svečani dio današnje proslave bili su mimohod od župne crkve do Hotela Brotnjo i ondje održana akademija.
Obilježavanju Dana branitelja općine Čitluk nazočili su članovi obitelji poginulih branitelja, njihovi suborci iz Domovinskog rata, ratni zapovjednici, predstavnici Oružanih snaga BiH, predstavnici policije, dužnosnici da svih razina vlasti, predstavnici Općine Čitluk, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata s područja općine Čitluk i njihove kolege veterani 4. gardijske brigade „Pauci“, prosvjetni djelatnici s učenicima, kao i brojni članovi političkog i javnog života.
Nakon što su visoka izaslanstva odala počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, nazočni kod Spomen križa pomolili su se za pokojne branitelje predvođeni fra Mirom Šegom, a župnik župe Krista Kralja – Čitluk predvodio je i misno slavlje za poginule branitelje u suslavlju s braćom svećenicima.
Predvođeni Prvim bendom vojnog orkestra Oružanih snaga BiH i zastavama ratnih postrojbi s područja općine Čitluk, koje su nosili učenici Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića, sudionici proslave u mimohodu su prošli središtem Čitluka, nakon čega je u Hotelu Brotnjo uslijedila svečana akademija.
– Moramo širiti istinu od Domovinsko ratu. Nikada ne smijemo zaboraviti naše poginule branitelje i sve naše aktivnosti koje radimo u suradnji s udrugama proisteklim iz Domovinskog rata idu u tom smjeru, i tako ćemo nastaviti i u budućem razdoblju. Sada kada smo prošli kroz središte naše općine, u svečanom mimohodu sa ratnim stjegovima naših postrojbi, vidjeli smo da se izvode radovi na zgradi Kulturno-informativnog centra Čitluk. Do kraja godine trebali bi biti gotovi radovi, a u toj zgradi je planirana spomen soba za naše branitelje, koja će biti sigurno otvorena do sljedećeg Dana branitelja, kao i spomen obilježje ispred te zgrade. Cilj nam je do sljedećeg Dana branitelja izdati monografiju sa svim člancima iz Glasa Brotnja iz vremena Domovinskog rata kako bi na jednome mjestu imali sve te članke – kazao je Marin Radišić, načelnik općine Čitluk i zahvalio svima koji su svojim dolaskom uveličali proslavu Dana branitelja, organizatorima ovog događaja, kao i školama koje od prvog Dana branitelja sudjeluju u programu, 4. gardijskoj brigadi i Oružanim snagama BiH.
Također, načelnik Radišić ovom je prigodom zahvalio Đuri Prkačinu, ministru za pitanja branitelja HNŽ, na aktivnostima vezanim pomoć u ostvarivanju osnovnih i dopunskih prava branitelja, a nazočnima na svečanoj akademiji obratio se i sam ministar Prkačin
– Moram naglasiti kako je doprinos branitelja iz općine Čitluk u proteklom Domovinskom ratu bio nemjerljiv. Možemo reći već davne 1991. godine vi ste bili za primjer mnogim sredinama u kojima žive Hrvati kako i na koji način se treba organizirati. Kako i na koji način treba braniti našu domovinu BiH, ali i našu domovinu Hrvatsku. Vi ste i prije četrnaest godina, kako je ranije naglasio načelnik Radišić, među prvim općinama odlučili da proglasite 18. rujna za Dan branitelja vaše općine. Već tada, ali i danas vi ste primjer kao i na koji način treba promovirati vrijednosti iz Domovinskog rata. Mi Hrvati u BiH ne smijemo se umoriti obilježavati ovakve i slične važne događaje iz naše bliže povijesti – poručio je ministar Đuro Prkačin i istaknuo ulogu mladih i važnost širenja istine o Domovinskom ratu.
Dobar način za predstavljanje istine o Domovinskom ratu su i predavanja u aktivnostima branitelja kakvo je danas na svečanoj akademiji održao umirovljeni brigadir Stojan Musa, ratni zapovjednik 5. brigade knez Branimir. Govoreći na temu „Branitelji Brotnja u Domovinskom ratu“ Musa je podsjetio na početke i postrojavanje prvih postrojbi, naveo sve postrojbe s područja Brotnja i njihov kronološki ustroj, a ono što je bilo posebno zanimljivo Musa je prezentirao sve bojišnice na kojima su sudjelovali branitelji iz Brotnja uz priložene zemljovide.
Na kraju svog izlaganja umirovljeni brigadir Stojan Musa zaključio je kao Brotnjo obranjeno zahvaljujući hrabrim braniteljima koji su Brotnjo branili s puškom u ruci, ali i zahvaljujući velikom zajedništvu političkih predstavnika, crkve, civilne zaštite, gospodarskih subjekata i branitelja. Također, Musa je istaknuo kako je prostorno omaleno Brotnjo u Domovinskom ratu imalo brigadu koja je brojala više od 1600 branitelja i da su branitelji iz Brotnja, uz sudjelovanje u ostalim postrojbama HVO-a, dali ogroman doprinos ukupnoj slobodi hrvatskog naroda uz ogromnu žrtvu – 38 poginulih vitezova.
– Ogromna je žrtva, 38 poginulih vitezova, ali kada se vidi na kojim bojišnicama su branitelji Brotnja sudjelovali i kakva je bila dinamika rata na tim bojišnicama, jasno je da su branitelji Brotnja bili dobro vođeni, logistički podržani i vojno učinkovito organizirani – zaključio je Musa.
Počevši od prvog dana Branitelja svim braniteljima, a na poseban način poginulima, počast odaju broćanski učenici svojim sudjelovanjem u programu. Oni su i ovaj put iskazali svoju darovitost kroz literarne i likovne radove, a autori najboljih su i nagrađeni.
Načelnik Marin Radišić i Lidija Šarac, predsjednica Udruge obitelji poginulih branitelja općine Čitluk, tako su danas uručili prigodne darove Katarini Bevandi (OŠ fra Didaka Buntića), Ilijani Barbarić (OŠ fra Didaka Buntića), Josipu Luburiću (OŠ fra Didaka Buntića), Ivi Sivrić (OŠ Bijakovići) i Eni Dugandžić (OŠ Čerin) za najbolje likovne radove, dok su u kategoriji literarnih radova nagrađeni Antea Vučić (OŠ fra Didaka Buntića), Ruža Sabljić (OŠ fra Didaka Buntića), Petra Šego (OŠ Bijakovići), Ana Milićević (OŠ Čerin) i Lucija Lorena Primorac (Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića).
Počevši od izvedbe himne, pjesme „Milost“ za vrijeme prikazivanja fotografija poginulih branitelja pa sve do završne pjesme „Ljubim te do bola“ svečanu akademiju četrnaestog Dana branitelja glazbeno su obogatile sestre Darija i Ana Marija Ramljak.