Ako većini roditelja postavimo pitanje kako njihova djeca provode dan, dobit ćemo iste ili slične odgovore: Kroz jutro učilica, pa škola, potom slijede treninzi, instrukcije i dijete je kući negdje navečer oko 8 sati. Nekada kao da mislimo ako djeca imaju više obaveza i nametnutih aktivnosti da će biti bolji.
Pitam se: Imaju li današnja djeca vremena za igru? Postoji li trenutci u danu koje roditelji provode u zajedničkoj igri sa svojom djecom?
Nedavno sam postavila upit desetogodišnjaku: Kako znaš da te tvoji roditelji vole? Odgovorio mi je: Zbog načina na koji se ponašaju prema meni. Tata se igra sa mnom i stalno mi nabacuje peticu, a mama uvijek grli kada sam tužan.
Nažalost, često u ovom užurbanom načinu života roditelji smatraju da je igranje s djecom gubljenje vremena. Međutim, važno je znati da je igra oblik i sredstvo odgoja djeteta, te je posebno važna u predškolskoj i školskoj dobi.
Kroz zajedničku igru, roditelji mogu primijetiti određene promjene kod djeteta, više se povezati s djetetom i uvidjeti što mu je potrebno. Igra je vrijeme za opuštanje, kroz koju i odrasli mogu skupiti potrebnu energiju za svakodnevne izazove. Cilj zajedničke igre roditelja i djecetreba biti povezivanje.Iako je ovo internet vrijeme, sigurna sam da će djeca rado odložiti svoje mobitele i play station, ukoliko to i roditelji urade te ponude djeci zajedničke trenutke.Podučite svoju djecu društvenim igrama koje donose puno smijeha, poput: Čovječe ne ljuti se, gradovi i sela i brojne druge. Neka u zajedničkim igrama osmijeh djece bude na prvom mjestu.
Kroz igru i kreativne aktivnosti kod djece se oslobađa kreativnost i unutarnji osjećaji. Pokažite djeci što ste i vi voljeli kada ste bili njihovog uzrasta.Igrajte se ležerno i iskreno sa svojom djecom i zapamtite da djeca osjete ukoliko niste iskreni.
Vaši zajednički trenutci igranja s djecom omogućavaju im da u svoj budući život ponesu značajne emocionalne uspomene iz djetinjstva. Vodite se roditeljskim osjećajem i uživajte u opuštenim aktivnostima sa svojom djecom, i ne zaboravite da djeca osjećaju da ih volite kroz vaše postupke i način ophođenja prema njima.
Za dodatnu podršku i pomoć, budite slobodni javiti se na mail: [email protected] ili kontakt broj 063 466 423.
Sva Vaša pitanja za kolumnu možete poslati na mail [email protected]. Čitamo se i pratimo do sljedeće kolumne.
Doris Vlašić, mag.psych.,edu.dječje i adolescentne integrativne psihoterapije