Kada se mladi luk pojavi na tržnicama i u trgovinama, onda znamo da je proljeće već izguralo zimu, a Uskrs je sve bliže. No, mladi luk ne bi trebao biti rezerviran samo za uskršnje blagdane, već bismo ga trebali konzumirati što više tijekom njegove sezone.
Mladi luk – zdravlje, ljekovitost mladog luka
Mladi luk je prava riznica zdravlja, a velika prednost je što se najčešće konzumira sirov. Tada je udio nutrijenata veći nego u slučaju termičke obrade. Mladi luk i zdravlje idu ruku pod ruku jer povoljno djeluje na sljedeće organske sustave ili pojedine organe:
- zdravlje očiju
- zdravlje krvožilnog sustava
- zdravija probava
- koštani sustav i zdravlje zubiju
- prevencija raka.
Mladi luk za zdravlje očiju zahvaljujući karotenoidima sprječava primjerice noćno sljepilo ili ulkus rožnjače. Lutein, zeaksantin i vitamin A ključni su sastojci mladog luka kako bi se očuvale očne stanice i prevenirala makularna degeneracija.
Mladi luk za zdravlje krvožilnog sustava zbog biljnog pigmenta kvercetina prevenira aterosklerozu. Zbog vitamina C i vitamina A, zahvaljujući antioksidacijskom učinku, smanjuje upale u tijelu. Sumporni spojevi iz mladog luka, a što dokazuje i miris mladog luka, preveniraju visoki krvni tlak te srčani i moždani udar.
Mladi luk bogat je vlaknima, a vlakna su ključ svake zdrave probave. Osim toga, mladi luk i zdravlje probave slažu se zbog poticanja lučenja probavnih sokova. Ponovno, zahvaljujući kvercetinu, mladi luk smanjuje upale koje su najčešći okidači za daljnji razvoj bolesti.
Zbog vitamina K, a time i bolje iskoristivosti kalcija u tijelu, pridonosi povećanju gustoće kostiju. S druge strane zbog vitamina C mladi luk potiče sintezu kolagena. Mladi luk sadrži i određene količine fluora važne za zdravlje zubiju. Mineral bakar također je važan za koštani sustav, a mladi luk ga također sadrži.
U konačnici, kako zbog antioksidansa mladi luk smanjuje upale u tijelu, tako pridonosi i prevenciji raka:
- jednjaka
- jajnika
- prostate
- debelog crijeva
- gušterače
- bubrega
- dojki.
Flavonoidi i sumporni spojevi iz mladog luka djeluju protuupalno i tako štite naš organizam od mogućih vrsta bolesti. Važno je znati da mladi luk ne može sam po sebi djelovati ljekovito, već je važno voditi računa o cjelokupnoj prehrani.
Mladi luk – nutritivna vrijednost, kalorije i vitamini
Mladi luk na 100 g sadrži svega 35 kcal, od čega 8,5 g ugljikohidrata te 0,5 g proteina, dok ne sadrži masti. Sumirano, mladi luk sadrži vitamin A, K, C, ali i vitamin E te pojedine vitamine B skupine (folnu kiselinu, tiamin, riboflavin, piridoksin i niacin).
Minerali u mladom luku osim bakra su još i:
- fosfor
- natrij
- željezo
- sumpor
- kalij
- magnezij
- kalcij
- krom
- fluor
- mangan
- selen.
Mladi luk sadrži tako flavonoide i antioksidanse s protuupalnim i prevenirajućim djelovanjem.
Mladi luk i tlak
Sumporni spojevi u mladom luku preveniraju visoki krvni tlak. Mladi luk općenito obiluje nutrijentima koji potiču cirkulaciju sprječavajući krvne ugruške.
Mladi luk se preporučuje dodavati jelima bogatim mastima, kako bi se poništio negativni učinak masti na zgrušavanje krvi. Kada nije sezona mladog luka, dobro je jesti ostale vrste luka tijekom cijele godine i svakodnevno.