Električni automobili postaju sve više popularni jer su povoljniji u odnosu na klasične automobile. U prosjeku električni automobili trenutne generacije prelaze oko 400 km s punom baterijom. Nova generacija električnih automobila će imati u prosjeku između 600-700 km dometa.
“Potrošnja električne energije na 100 pređenih km je oko 2 KM, dok za SUS motore (motori sa unutrarnjim sagorijevanjem) trebate izdvojiti cca 25 KM / 100 km”, kazao je Haris Muratović, Brand Manager MOON POWER BiH za Akta.ba.
Servis za električna vozila je u prosjeku 70% jeftiniji, jer nema više zamjene ulja i filtera za ulje.
“Redovan servis se obavlja svake dvije godine i praktično uz preventivni pregled i zamjenu filtera zraka / klime”, pojasnio je Muratović.
Punjači
Kada je u pitanju punjenje baterije za električne automobile važno je naglasiti da postoje dvije vrste punjača. Standardni AC punjač I brzi DC punjač.
“Brzi punjači direktno pune bateriju automobila s istosmjernom strujom. Što je snažniji punjač, to je brže punjenje. U prosjeku punjenje automobila koje ima kapacitet baterije 55 kW, od 0-80% traje svega 15-tak minuta na superbrzom punjaču snage 150 kW”, naglašava Muratović.
Kada su u pitanju standardni AC punjači 11 kW, punjenje traje od 4 do 5 sati.
“Važno je napomenuti da se 85% punjenja svakodnevno obavlja na AC standardnim punjačima, a da se brzi punjači koriste u slučaju dužih putovanja”, pojasnio je.
Cijene punjenja
Kada je u pitanju naplata punjena ona je definirana u okviru Zakona o električnoj energiji FBIH. Definirano je kako naplata treba biti u razumnim granicama, odnosno ne odstupati previše od tržišne cijene električne energije. Najkorektniji način obračuna punjenja sukladno direktivama EU, mora biti izražen u kW.
“Prosjek cijene punjenja po kWh u zemljama EU na AC punjačima je 0,40 KM / kWh, dok se na DC punjačima u ovisnosti o snazi punjenja kreće od 0,60 KM – 1,20 KM / kWh”, istaknuo je Muratović.
U BiH su npotrebni brzi punjači na autocestama, a uskoro bi se na njima mogli naći i MOON POWER punjači.
“Do sada smo postavili 2 DC punjača snage 150 kW u Sarajevu. Planiramo u regijama Tešanj, Mostar i srednjoj Bosni postaviti u ovoj godini još brzih punjača. Sljedeće godine također planiramo nastaviti širenje mreže brzih punjača širom Bosne i Hercegovine”, kazao je.
Trenutno je 350 punjača instalirano u BiH, a to je daleko od dovoljnog. Od toga je svega 15 brzih punjača. Nažalost, nisu svi javno dostupni.
“Treba nam dodatno barem 10 DC superbrzih punjača i 100 AC punjača, javno dostupnih. Radi povećanog interesa za kupovinom električnih vozila, potreban je ubrzan razvoj infrastrukture”, poručio je Muratović.