Šipak (šipurak), biljka koja je poznata po svojoj ljekovitosti i primjeni još od davnina. Od njega se prave marmalade, džemovi, sirupi soka, likeri, a vrlo je poznat i čaj od šipka.
Šipkov čaj je izvrsna preventiva infekcijama kojima smo svi skloni tijekom jeseni i zime.
Pošto je bogat vitaminom C, čaj od šipka je jedan od glavnih asocijacija kao napitak koji podiže imunitet i zbog toga je neizostavan u zimskim mjesecima. Vrlo ukusnog, diskretno kiselkastog okusa, ovaj napitak sadrži tanine, voćne kiseline, masno ulje u sjemenu, flavanoide, karotin, vitamin E, K.
Ljekoviti dio biljke
Koriste se plodovi koji moraju biti tvrdi i svjetlocrvene boje. Prikupljene plodove je najbolje sušiti na umjetnoj toplini do 50°C jer će samo tako zadržati svoju prirodnu svjetlocrvenu boju.
Čaj od šipka – zdravstvene prednosti
Koristi se za ublažavanje proljeva, liječenje plućnih bolesti, prehlade, upale grla, te kao diuretik.
Novija istraživanja pokazala su i da ovi crveni plodovi mogu uveliko ublažiti tegobe artritisa jer djeluju kao prirodni analgetik.
Poznato je i da čaj od šipurka pomaže protiv nakupljanja pijeska i kamenaca u bubrezima i mokraćnim kanalima.
Ulje sjemenki divljeg šipurka danas je vrlo popularan sastojak organske i prirodne kozmetike zahvaljujući njegovim antioksidativnim, antiage i regenerativnim svojstvima.
U razdobljima posta odličan napitak je upravo čaj od šipka jer daje osjećaj sitosti i opskrbljuje organizam vitaminima, a istovremeno potpomaže izlučivanje štetnih materija iz organizma. To je čaj koji možete piti uz doručak, naročito zimi i u proljeće. Čaj od šipka smanjuje mogućnost razboljevanja od gripe, ali ako do toga ipak dođe, pijte ga svakodnevno.
Priprema čaja
Za pripremanje čaja, za jednu osobu, potrebno je oko 50 g svježe (zelene) ili 5-10 g sušene čajne sirovine i ½ l vode. Prosušena čajna sirovina se stavi u ključalu vodu, kuha oko 5 minuta i tek onda skine sa vatre i procijedi. Šipak i drugi voćni plodovi se kuhaju do 10 minuta (malo duže). Čaj od šipka će biti bogatiji vitaminom C ako se poslije kuhanja ostavi da stoji još 30-60 minuta, pa tek onda procijedi. Čaj se po potrebi zasladi domaćim, prirodnim medom. Ako ga nemate pri ruci, vrlo je korisno piti i gorki čaj.