Ima li BiH europsku perspektivu, tko želi a tko ne želi BiH vidjeti u EU, u emisiji “Fokus” urednika i voditelja Jurice Gudelja analizirali smo sa zastupnicom u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, Darijanom Katić Filipović.
“Europska perspektiva BiH u zadnjih nekoliko mjeseci poprima jedan značajniji obris u realnosti. Sve ono što smo mi u svojim vizijama i planovima zacrtavali kroz zadnjih desetak godina, ovih je dana sve bliže stvarnosti”, kazala je Katić Filipović.
Govoreći o forumu na visokoj razini između BiH i EU koji je prije nekoliko dana održan u Bruxellesu, Katić je kazala da je on kontekstualiziran kroz davanje uvjetne preporuke Bosni i Hercegovini za otvaranje pregovora s EU.
-Na ovom forumu govorilo se o tome što je BiH na tom putu u ovoj godini uradila i što planira uraditi u sljedeća dva mjeseca kako bi ta uvjetna preporuka postala stvarnost i kako BiH otvorila pregovarački proces, kazala je Katić Filipović i pojasnila da sastav opširnog izaslanstva iz BiH (predsjedateljica i zamjenici predsjedateljice Vijeća ministara, članovi Zajedničkog kolegija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjedatelji klubova zastupnika, premijeri Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, premijeri deset županija Federacije Bosne i Hercegovine te gradonačelnik Distrikta Brčko) oslikava poštivanje mehanizma koordinacije što je bio jedan od uvjeta da BiH dobije status kandidata za članstvo u EU.
Gošća Fokusa drži da se vidi da taj mehanizam koordinacije danas živu u formatu ovakvih i sličnih sastanaka što smatra vrlo važnim.
-Držim da je format tog foruma dobar. Poslužio je da se analiziraju konkretni koraci, da BiH kaže što će raditi, da se pošalju poruke opredjeljenja domaćoj, ali i međunarodnoj javnosti, kazala je Katić Filipović dodajući da su svi sudionici sastanka govorili usuglašeno oko opredijeljenosti BiH ka europskom putu.
Osvrćući se na proces izmjena Izbornog zakona, Katić Filipović je istaknula da je to jedan od 14 prioriteta koje BiH mora napraviti na putu ka EU.
“Najvažnija reforma za hrvatski narod je reforma Izbornog zakona u smislu da otklonimo sve vidove diskriminacija jer nam drugi narod bira predstavnike; mislim na domove naroda i Predsjedništvo BiH”, kazala je Katić Filipović dodajući da treba izmijeniti Izborni zakon BiH i zbog toga da bi se otklonile diskriminacije prema individualcima.
“U svakom slučaju, za nas iz HDZ-a BiH i HNS-a, legitimno predstavljanje je tema koja će biti broj jedan”, kazala je Katić Filipović pojašnjavajući da je tako bilo i do sada te da će tako biti i u budućnosti.
Cijelu emisiju pogledajte u nastavku:
RTV Herceg Bosne