Kiseli kupuj je niskokalorična namirnica, puna vitamina C, ipak sadrži dosta soli, pa se nekim kroničnim bolesnicima ne savjetuje ili se preporučuje samo uz dodatan oprez.
Kiseli kupus je dobar izvor vlakana, vitamina i minerala. Sadrži enzime koji pomažu tijelu da razgradi hranu na manje i lakše svarljive molekule, kako bi organizam lakše apsorbirao više hranjivih materija.
Jedan od glavnih sastojaka kiselog kupusa je kuhinjska sol, koja potiče rast korisnih laktobacila i u isto vrijeme spriječava razvoj bakterija koje bi mogle dovesti do kvarenja i propadanja proizvoda.
Bogat je vlaknima i koristan je izvor probiotičkih bakterija, a sva ova svojstva čine ovu namirnicu dobrim izborom za kontrolu kolesterola.
Kiseli kupus je izvor vitamina K2 koji pomaže u sprječavanju nakupljanja naslaga kalcija u arterijama, jednim od faktora rizika za pojavu ateroskleroze.
Određeni sojevi probiotičkih bakterija u fermentiranoj hrani mogu spriječiti simptome anksioznosti i depresije.
Je li sigurna namirnica?
Ovo povrće je bogato histaminom koji ne podnose sve osobe. Ova supstanca može izazvati smetnje u probavnom sustavu u obliku dijareje, bolova, nadutosti, mučnine. U težim slučajevima moguća je i glavobolja, otežano disanje, poremećaj srčanog ritma.
Mogu li kiseli kupus koristiti teško bolesne osobe?
Pacijenti koji uzimaju neke lijekove za tretman depresije i Parkinsonove bolesti, trebali bi biti oprezni ako koriste kiseli kupus. Upotreba fermentiranih namirnica kod teško bolesnih osoba i pacijenata s oslabljenim imunitetom savjetuje se samo pod nadzorom liječnika i stručnjaka za prehranu
Sol je nemoguće u potpunosti ukloniti
Ovo je namirnica s dosta soli, koja se ne preporučuje osobama sa hipertenzijom i oštećenjem bubrega. Usljed viška soli, otežano je i izbacivanje tekućine, a sol remeti i ravnotežu kalija i natrija.