Uzgoj maslina moguć je i u područjima se nešto hladnijom klimo, ali takvim uvjetima uzgoja treba prilagoditi i sortiment. Za sadnju maslina u područjima sa hladnijom klimom pogodne su sorte Casaliva i Oliana.
Uzgoj maslina zahtijeva određene uvjete kako bi se postigao uspješan rast i razvoj biljke. Maslina preferira toplu mediteransku klimu s dugim, suhim ljetima i blagim, kišovitim zimama. Također, maslina zahtijeva sunčano i svijetlo okruženje kako bi se pravilno razvila. Osim uvjeta uzgoja, važno je također razmotriti odabir pravih sorti maslina i pravilnu njegu biljke kako bi se postigao uspješan uzgoj i visok prinos maslina.
Maslinik će najbolje rađati na terenima na kojima je često strujanje zraka. Maslinama ne odgovaraju magloviti položaji i položaji gdje zrak stoji. Dobro rađa i na ravnim terenima te onima s blagim padinama. Na mjestima koja nisu jako izložena vjetru, dakle, onima koja su pomalo u zaklonu, maslina će se brže razvijati i davati kvalitetnije plodove. Na području južne Hercegovine vladaju optimalni uvjeti za uzgoj maslina i na tom je području zadnjih desetak godina podignut veliki broj manjih obiteljskih maslinika sa uobičajenim sortimentom. Zadnjih nekoliko godina česti su upiti o sadnji maslina u hladnijim područjima. I u tim područjima postoje mikrolokaliteti koji pružaju uvjete za uzgoj maslina samo treba odabrati sorte koje su prilagođene tim zahtjevima.
Odabir sorte jako bitan
Da bi se uzgajala sorta maslina na nekom području, važno je poznavati samu sortu i područje iz kojeg potječe. Ako se ne uzgaja sorta prilagođena za uzgoj u tom području, sadnja predstavlja veliki rizik, a u konačnici i neuspjeh te gubitak novca i vremena. Odabir sorte masline ovisi o području na kojem će se uzgajati masline. Ovisi o tome je li maslinik na kontinentalnom, u priobalnom području. Ako se masline sade na područjima gdje su temperature niže, odabiru se sorte koje će dobro podnositi niske temperature, a sama sorta se odabire prema vrsti tla, položaju i načinu uzgoja.
OLIANA je jedna od najtolerantnijih sorti maslina na hladnoću, a otporna je i na paunovo oko. Glavna karakteristika ove španjolske sorte je najmanja bujnost od svih sorti koje poznajemo. Oliana ima kompaktan i okrugao oblik. Poprilično je grmolika i gotovo da ne zahtijeva podrezivanje pa je potrebna samo kontrola donjeg dijela i širine krošnje. Praktično ne treba vršiti ni rezidbu vrhova. Preporuča se slobodni sustav formacije stabla.
Sorta Oliana daje plodove u manjim grozdovima
Oliana je podobna za plodna tla dobrih karakteristika, u navodnjenim zemljištima i hladnim klimama. Ne preporučuje se saditi ovu sortu u uvjetima gdje tlo ima određena ograničenja, gdje nije baš plodno, gdje je tlo kompaktno i glinovito zbog slabe bujnosti. Zbog slabe bujnosti može se saditi na puno manji razmak nego uobičajene sorte.
Od plodova Oliane se dobiva visokokvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje koje je dobro prihvaćeno na tržištu. Ulazi u vrstu intenzivnih “voćnih” ulja, slabije izražene gorčine i nešto jače pikantne note. Prilično je zanimljivo za dobivanje raznih kupaža, što Olianu čini sortom s velikim potencijalom.
CASALIVA je sorta maslina također pogodna za hladnija područja jer potječe sa krajnjeg sjevera Italije oko jezera Garda u blizini Alpa. Osim na hladnoću ova sorta je dobre otpornosti i na bolesti te sušu. Sorta razvija relativno visoku krošnju, ali zbog snijega koji je čest pokrivač krošnje, tamošnji maslinari su razvili poseban uzgojni oblika za ovu sortu kojeg karakteriziraju obješene grane.
Plodovi sorte Casaliva
Upravo zbog težine snijega i rizika loma grana, tamošnji maslinari prilagodili su i rezidbu Casalive specifičnim uvjetima i snježnom pokrovu. Sorta rađa redovito a od plodova se dobije ekstra kvalitetna ulje. Inače, sva maslinova ulja proizvedena oko jezera Lago di Garda na najvišoj su cijeni i izvoze se u svijet, a najviše u SAD. Vjerojatni je razlog intenzivna raznovrsna voćnost koju ta ulja razvijaju.
Masline koje rastu na većim nadmorskim visinama i u hladnim uzgojnim područjima, daju plodove iz kojih se procesom prerade izdvaja ulje gdje su maseni udjeli linolne i linolenske kiseline veći, a time i potencijalne šanse da će se iz većih udjela supstrata razviti intenzivna voćnost maslinovih ulja nakon prerade.
Zato je i više puta potvrđena tvrdnja: “Tamo gdje maslinu zima može odnijeti, ona najbolje ulje može donijeti.”
Puno više informacija o sadnji maslina doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.