”U 8 sati počeo je generalni štrajk svih zdravstvenih radnika u HNŽ. Poručujemo Vladi da dolazimo u ponedjeljak, neka se srame svih ovih zdravstvenih radnika, što nas ponižavaju”, rekao je za Bljesak.info Ivica Anić, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar.
Optužio je Vladu na čelu sa Hercegom za stanje u zdravstvu.
”Sramota neka bude Nevenka Hercega koji nama kaže da nije više premijer, sramota neka bude ministra Opsenicu, koji prima svoj novac, a nek sramota bude i ministra Faladžića koji drži cijeli naš novac”, rekao je i dodao:
Borba do kraja
”Mi ćemo se boriti do kraja sve dok se kolektivni ugovor ne potpiše”.
”Problem je što Vlada ponižava zdravstvene radnike i ponaša se tako prema nama. Krše zakon, ovo je za vaku krivičnu prijavu. Sindikat je taj koji poštuje Zakon i tjera Vladu da se drži zakona. To je jedina Vlada koja je poslala Sindikat na sud. Sramota da imamo ovakvu vladu. Dok je bila korona, uzimali su poene i pljeskali ”bravo zdravstveni radnici”, a gdje su sad”, pitao je Anić.
Predsjednica Skupštine Nezavisnog sindikata SKB Mostar Ana Mišić pojasnila je njihove zahtjeve.
”Mi zahtjevamo je povećanje plaća od 30% i ostalih uvjera na rad. Želimo da javnost zna da mjesecima radimo bez kolektivnog ugovora, a jedini krivac za to je Vlada HNŽ, koja mjesecima nije uradila ništa da spriječi kolaps zdravstva u HNŽ”, istaknula je.
Poziv na razumijevanje
Pozvala je Vladu, ali i pacijente, na razuijevanje.
”Nadamo se da će razum prevladati i da ćemo doći do rješenja i potpisati kolektivni ugovor i nastaviti s radom, a do tada naše pacijente molimo za stpljenje i razumijevanje”, rekla je Mišić.
Predsjednik Nezavisnog sindikata Kantonalne bolnice ”Dr. Safet Mujić” Mostar Ismet Kodro također krivca vidi u Vladi HNŽ.
Medicinska sestra ne naplati prosječnu plaću
”Jedna medicinska sestra ska sestra, koja je referent u zdravstvu, ne može naplatiti prosječnu plaću u Federaciji BiH. Svi smo opterećeni obiteljima, kreditima, a potpuna odgovornost je na Vladi. Sve nas je zaobišlo u vremenu iza nas, nas medicinske radnike”, navodi Kodro.
Dodao je kako je zdravstvene radnike u HNŽ ”zaobišlo sve osim kiše”.
”I pomoć koja je davana radnicima za saniranje stanja covida, i mnogo lošije privatne firme dale su radnicima novac, a jedini koji su ostali bez te podrške su zdravstveni radnici”, navodi.
Očekujemo da ih Vlada već tijekom dana pozove na razgovore i da se razgovara o zahtjevima za povećanje plaća.
Obrada samo životno ugroženih pacijenata
Podsjetimo, u četvrtak u 8 sati započeo je generalni štrajk radnika u zdravstvu Hercegovačko-neretvanske županije.
U vremenu generalnog štrajka, pacijenti koji budu životno ugroženi i kojima je zdravlje upitno bit će primljeni u zdravstvene ustanove, dok će druge specijalističke ambulante i konzultativni pregledi biti isključeni.