Pitanje roditelja: Zbog posla ne provodim dovoljno vremena sa svojim djetetom koje je u pubertetu, a ono malo zajedničkog vremena što uspijemo imati, dijete ne želi pretjerano razgovarati sa mnom?
Dragi roditelju, hvala na javljanju i dijeljenju problematike koja je u današnje vrijeme itekako aktualna i s kojom se susreću mnogi roditelji. Često čujemo roditelje u svakodnevnom razgovoru kako kažu: Trudim se raditi, kako bih priuštio sve djetetu a njegovo je samo da uči i bude dobar. Zbog toga se mnogo tinejdžera, ponekad i mala djeca, okreću digitalnom svijetu koristeći najnoviju tehnologiju, ali nemaju i ne osjećaju prisutnost svojih roditelja. Djeci se ponekad čini da su i oni sami dio kućnog inventara roditelja. Stoga nas ne treba čuditi da djeca često traže u digitalnom svijetu sve ono što im nedostaje u realnosti.
Svjesni smo činjenice da užurban život često dovede do rascjepkane obitelji u kojoj ne postoji kvalitetna komunikacija. Kada kvalitetna obiteljska komunikacija nestane, dijete istu pokušava pronaći negdje drugdje i najčešće se prepušta digitalnom svijetu ili ostalim opasnim porocima.
Stoga, dragi roditelji, nemojte dopustiti da se isključite – da vas posao ili ostale aktivnosti odmaknu od života vaše djece jer tek tada vodstvo u životu djeteta preuzima netko drugi. Ako djeca ne osjećaju povezanost s roditeljima, osjećaj praznine uvelike utječe na njihovo ponašanje. Nastojte biti prisutni u životu vašeg djeteta jer je to preduvjet za zbližavanje. Kada dijete ne osjeti prisutnost roditelja, osjeća se napušteno i pita se što s njim nije u redu, zato što i njegove roditelje nije briga.
Zbog toga, pronađite i provedite kvalitetno vrijeme s Vašim djetetom, koje mora osjetiti Vašu ljubav i potpunu pozornost. Slušajte Vašeg tinejdžera dok vam priča i njegujte obiteljsku, ohrabrujuću atmosferu dijaloga. Na taj način Vaše dijete će osjećati da ga poštujete, razumijete i volite.
Dragi roditelji, uživajte u najljepšoj ulozi koju Vam je Bog namijenio, ponekad nije lako, zahtjevno je i iscrpljujuće ali vrijedi. Ne dopustite da Vašu ulogu u životu djeteta zamijeni digitalni svijet ili netko drugi jer dijete treba svoje roditelje.
Ukoliko Vam je potrebna dodatna podrška i pomoć, budite slobodni javiti se na mail: [email protected] ili kontakt broj 063 466 423.
Sva Vaša pitanja za kolumnu možete poslati na mail [email protected]. Čitamo se i pratimo do sljedeće kolumne.
Doris Vlašić, mag.psych.,edu.dječje i adolescentne integrativne psihoterapije