S prvim hladnim danima, počinje i sezona kiseljenja kupusa koji se tijekom zime koristi kao salata, ali i za pripremu brojnih zimskih jela.
Kiseli kupus smatra se vrlo korisnim za zdravlje, jer je bogat vitaminom C, sadrži puno kalcija, kalija, željeza, vitamina B, beta karotena i drugih vitamina i minerala. Lako se priprema i može se čuvati do proljeća.
Koristi se kao salata, ali i za pripremu mnogima omiljenih zimskih jela poput sarme.
Postupak kiseljenja kupusa jedan je od jednostavnijih zadataka oko zimnice, a većina ga kućanica priprema sama. Glavice srednje veličine očiste se od vanjskih listova, izvadi im se korijen i napune solju, a zatim se slože u dobro opranu bačvu.
Postoje razni recepti, ali najčešći je omjer: na 100 kg kupusa dodajte 4% soli. Nalijte vode dva prsta iznad kupusa. Preko kupusa stavite drvenu ili plastičnu prešu. Na prešu stavite kamen ili staklenku punu vode koja će glavice ostaviti ispod razine vode.
Bačvu dobro zatvoriti i ostaviti na hladnom mjestu gdje će stajati cijelu zimu. Pripazite da ne bude na hladnom mjestu gdje se može smrznuti. Netko u bačvu doda malo kukuruza da bi kupus požutio, a netko cikle da pocrveni. Stvar je ukusa, ali većina ga jede bez dodataka.