I samo značenje latinskog naziva koje potječe od riječi salver-spasiti ili izliječiti, dovoljno govori o ljekovitosti ove biljke. Kadulja se uvijek povezivala s dobrim zdravljem i dugim životom pa čak i s besmrtnošću. «Kako može umrijeti čovjek koji u svom vrtu ima kadulju» – kaže stara arapska izreka.
Kadulja je zimzelena, aromatična, grmolika trajnica koja naraste do 60 cm. Listovi su baršunasti, sivozelene boje, ovalnog oblika. Cvjetovi su ljubičastoplave boje i cvatu u rano ljeto – piše Agroportal.
Kadulja potječe iz južne Europe, gdje se nalazi na suhim i sunčanim padinama. Raste u laganoj i propusnoj zemljina punom suncu. Iako je dobro otporna, ne podnosi dulja razdoblja s temperaturom ispod –10°C osobito ako je kišovito vrijeme.
U medicini oparak od listova kadulje koriste se u liječenju grlobolje-ispiranje usta, za liječenje čireva u ustima, bolesti desni, laringitisa i tonzilitisa. U prehrani listovi kadulje se upotrebljavaju radi okusa u mediteranskim jelima,sirevima, kobasicama, guščetini, svinjetini i ostalim vrstama masnog mesa. Primjerice, u Italiji se listovi kadulje stavljaju u jela s jetrom.
U kozmetici oparak od listova koristi se za ispiranje tamne kose i protiv peruti. Eterično ulje se upotrebljava u proizvodnji parfema .
Kadulja, osobito eterično ulje, otrovna je u velikim količinama i ne smije se u ljekovite svrhe uzimati dulje vrijeme, niti je smiju uzimati trudnice i epileptičari (tujon koji sadrži može izazvati napadaj). Potpuno je bezopasna kada se uzima u malim količinama u jelima.