Društvene inovacije za integriranu zdravstvenu skrb starije populacije u ADRION regiji. Sudjeluje Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine.
Države iz regije Adrion susrele su se sa značajnim izazovima u prilagodbi posebnim potrebama starijih osoba s kognitivnim problemima i njihovih njegovatelja tijekom pandemije Covida 19, najčešće zbog slabe dostupnosti zdravstvenih usluga. Rezultat je to studije koju je objavilo Nacionalno i Kapodistrian sveučilište u Ateni, u sklopu projekta „SI4CARE – Društvene inovacije za integriranu zdravstvenu skrb starije populacije u regiji ADRION.
Rezultati ukazuju na potrebu razvoja alternativnih načina pružanja medicinske pomoći i nadzora u situacijama kada osobna njega nije moguća. Projekt SI4CARE (Social Innovation for Integrated Health CARE of aging population in ADRION Region) pod vodstvom Sveučilišta u Ljubljani započeo je u prosincu 2020. i završava krajem svibnja 2023. Projekt uključuje 10 partnera iz Slovenije, Italije, Hrvatske, Crne Gore Gore, Srbije, Grčke i Bosne i Hercegovine, koje zastupa Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine. Projekt je podržan kroz Program Interreg ADRION te sufinanciran sredstvima EFRR-a i IPA II fonda u ukupnom iznosu od 2,3 milijuna eura.
Studija je pokazala da je nedavna zdravstvena kriza, nametnuta pandemijom Covida 19, značajno utjecala na živote ljudi, kao i na kapacitete zdravstvenih ustanova i djelatnika u pružanju usluga. Veliki izazov bila je ograničena dostupnost zdravstvenih ustanova, posebice za stariju populaciju, koja je bila jedna od najranjivijih skupina stanovništva zbog većih zdravstvenih rizika s kojima su se suočavali tijekom Covida 19, ali i dodatnih čimbenika koji su povećali njihove poteškoće. u pristupu zdravstvenim uslugama. Na primjer, stariji ljudi su izloženi većem riziku od kognitivnih problema i demencije, budući da je dob obično jedan od ključnih čimbenika u razvoju mentalnih poremećaja.
Cilj ovog istraživanja bio je istražiti kako je zdravstveni sustav u jadransko-jonskim zemljama reagirao na potrebe starijih osoba sa ili bez kognitivnih oštećenja tijekom pandemije Covida 19, kroz prizmu mišljenja i iskustava starijih osoba i zdravstvenih radnika. Ključni rezultati istraživanja pokazuju da su akteri u zdravstvu i starijoj populaciji tvrdili da su zdravstvene potrebe starijih osoba i njihovih njegovatelja dramatično porasle u svim zemljama, a posebno u Italiji (Kalabrija), Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Podaci su prikupljeni putem e-upitnika o adekvatnosti zdravstvenog sustava uz anonimnost ispitanika koji su bili starije i zainteresirane strane u sljedećim zemljama: Slovenija, Italija (regija Kalabrija), Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Grčka i Crne Gore. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 722 starije osobe i 267 zdravstvenih dionika. Točnije, sudionici su podijeljeni u dvije ciljne skupine: a) pružatelji zdravstvenih usluga, osobe koje pružaju zdravstvene usluge pacijentima i održavaju zdravstvene informacije o njima, proizašle iz različitih pozicija u domeni zdravstvenog sustava i skrbi za starije osobe, npr.: nevladine organizacije, gerijatrijska društva, medicinska društva, sveučilišta, regulatorna tijela, stručnjaci za društvene inovacije, centri za njegu starijih osoba i pružatelji zdravstvenih usluga i b) osobe starije od 65 godina.
Prema nedavno objavljenom recenziranom članku Angelopouloua i sur., telemedicina može značajno poboljšati sve aspekte kvalitete skrbi za starije osobe, posebno za pacijente s demencijom. Telemedicina je vrijedan alat za procjenu praćenja zdravlja starijih osoba kao i za procjenu neurodegenerativnih poremećaja povezanih s demencijom. Točnije, može omogućiti pristup specijaliziranoj skrbi i točnoj dijagnozi, smanjenje vremena čekanja i nepotrebnog prijevoza, personaliziranu skrb, odgovarajuće liječenje, integriranu skrb, učinkovitost i pravednost prevladavanjem geografskih barijera i kulturnih razlika.
Prvi odjel za neurologiju Medicinskog fakulteta Nacionalnog i sveučilišta Kapodistrian u Ateni, u bolnici Eginition, u pokušaju rješavanja ograničenog pristupa pacijenata s neurodegenerativnim poremećajima specijaliziranoj zdravstvenoj skrbi, posebno u udaljenim područjima, aktivno se uključio u razvoj prve specijalizirane online ambulante za pacijente s kognitivnim smetnjama i smanjenom pokretljivošću. Ova klinika poslužila je kao pilot akcija uz potporu projekta SI4CARE i osvojila je prvu nagradu na natjecanju „Digital Governance Awards 2022.“ Osim toga, još jedan cilj pilot akcije SI4CARE Nacionalnog i Kapodistrian Sveučilišta u Ateni bio je promicati aktivno starenje kroz primjenu online programa tjelesne aktivnosti za demenciju koji je proveo Laboratorij za fiziologiju Medicinskog fakulteta. Ovaj pilot osvojio je treću nagradu na “Healthcare Business Awards 2022”.
Glavni cilj projekta „SI4CARE – Društvene inovacije za integriranu zdravstvenu skrb starije populacije u ADRION regiji“ je doprinijeti stvaranju transnacionalnog učinkovitog ekosustava za primjenu društvenih inovacija u integriranim sustavima zdravstvene skrbi za starije osobe stanovništva diljem ADRION zemalja. Projekt je podržan od strane programa Interreg ADRION koji se financira u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj i IPA II fonda, a uz Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH sudjeluje i devet partnera iz Italija, Slovenija, Grčka, Hrvatska, Srbija, Crna Gora i Makedonija.