Zdravstveni djelatnici Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) okupili su se u četvrtak po drugi put u ovom mjesecu ispred zgrade županijske vlade jer nisu dobili 1.080 maraka jednokratne pomoći.
Predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu HNŽ-a Dalibor Vuković rekao je da su se zdravstveni radnici samo tjedan dana nakon prošlog prosvjeda ponovno okupili kako bi iskazali nezadovoljstvo i diskriminaciju u odnosu na druge proračunske korisnike.
– Do ovog trenutka niti jedan zdravstveni djelatnik nije dobio od Vlade HNŽ-a i od milijuna maraka koje ona spominje da je uplatila zdravstvenim ustanovama niti jednu lipu pomoći u korist ublažavanja inflacije i pada života. standarda i katastrofalnih troškova života koje svi trpimo – istaknuo je Vuković te poručio da će se zdravstveni radnici ponovno okupiti u siječnju.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar Ivica Anić kaže da su zdravstveni radnici jedini koji nisu dobili jednokratnu pomoć.
– Zdravstveni radnici su ljuti, ogorčeni i diskriminirani, ali i ponosni jer smo se prije pola godine izborili s pandemijom, spasili zdravstveni sustav i zdravlje građana. Sada se, nažalost, moramo boriti za svoja prava, jer mi jedini u ovom trenutku nismo dobili tu pomoć. Sramota je za ovu Vladu što nije prepoznala tešku gospodarsku situaciju te pozvala i ponudila barem dvjesto do tristo maraka. Također, sramota je i samih poslodavaca koji su dobili milijune, a nisu nas ni došli podržati ili barem reći: ‘Oprostite, nema novca’ – rekao je Anić.
Iz Vlade HNŽ-a ranije je rečeno da su osigurali dodatnih 16 milijuna maraka za poboljšanje financijskog stanja zdravstvenih i bolničkih ustanova, no Anić smatra da predstavnici Vlade trebaju izravno tražiti od poslodavaca da taj novac usmjere zdravstvenim radnicima.
Glasnogovornik županijskog poglavarstva Pero Pavlović istaknuo je u srijedu za Fenu da su prosvjedi opravdani, ali da je adresa na kojoj se pokušava osigurati ta podrška potpuno pogrešna.
– Vlada HNŽ-a nije poslodavac zdravstvenim radnicima i nema pravnu osnovu za isplatu ovih sredstava. Onaj tko po zakonu može i treba isplaćivati tu potporu je poslodavac – naglasio je Pavlović.
Dodao je da Vlada nema alate kojima bi prisilila poslodavce na nešto što sindikati traže. Pritisak sindikata treba biti usmjeren isključivo prema poslodavcima koji prema Uredbi Vlade FBiH mogu i trebaju isplatiti navedeni iznos.