Za korisnike Elektroprivrede HZ HB struja neće poskupjeti. To je u razgovoru za Večernji list potvrdila voditeljica Sektora korporativnih komunikacija u tom poduzeću Marija Buntić.
Iako je godina u hidrološkom smislu najlošija od osnutka, proteklih tjedana situacija se poboljšala, ali i ovu je zemlju pogodila globalna energetska kriza. Unatoč tome, EP HZ HB potvrđuje da korisnicima neće zadavati nove udarce.
– Budući da smo mi jedina elektroprivreda u BiH koja 100 posto energije proizvodi iz obnovljivih izvora, od toga više od 90 posto hidro, ovo je za nas bila posebno teška godina jer smo velike količine energije nabavljali na tržištu po ekstremno visokim cijenama, nekad gotovo deset puta većima u odnosu na cijenu po kojoj smo prodavali kućanstvima, a sve u cilju neuvođenja reducirane isporuke našim potrošačima. Naš generalni direktor mr. Marinko Gilja u rujnu 2015. godine, kada je došao na čelo JP EP HZ HB d. d. Mostar, u jednom od svojih prvih obraćanja javnosti rekao je da će sve poduzimati da cijenu električne energije ne povećava i tako je ostalo već sedam godina – istaknula je Buntić.
Kućanstvima je osigurana i kvalitetna opskrba.
– Zahvaljujući poduzetim mjerama štednje u svim segmentima koji ne ugrožavaju našu pogonsku spremnost, sve ovo vrijeme uspjeli smo ne poskupljivati električnu energiju kućanstvima i osigurati kvalitetnu, redovitu i dovoljnu opskrbu – naglasila je. Ističe da, unatoč krizi koju prolaze, nisu uputili zahtjev FERK-u za rast cijena struje kućanstvima, a kad su u pitanju gospodarski subjekti koji početkom godine s Elektroprivredom zaključuju godišnje ugovore o opskrbi, za njih povećanje može biti maksimalno 20 posto sukladno odluci Vlade FBiH.
– Na kraju svim našim potrošačima želim poručiti da će imati kvalitetnu i kontinuiranu isporuku električne energije u hladnim danima koji su pred nama te da smo spremni sve eventualne kvarove otkloniti u najbržem mogućem roku – poručila je Marija Buntić uime EP HZ HB i zaželjela svim potrošačima sretne i mirne blagdane. Što se tiče potrošača Elektroprivrede BiH, prema najavama resornog ministra Nermina Džindića, tijekom 2023. zahtjev za korekciju cijena struje trebao bi doći.
– Kalkulacije govore da bi ta cijena trebala ići prema gore. Naravno, tu su odgovorne osobe – Upravni i Nadzorni odbor, Skupština i svi drugi. Nadam da će u 2023. doći do stabilizacije cijena i na globalnom i na europskom tržištu, tako da ćemo naspram tog poremećaja i mi morati reagirati – poručio je aktualni ministar za BHRT. Iz Elektroprivrede Bosne i Hercegovine navode kako još nisu uputili zahtjev za povećanje cijene električne energije. Ipak, ne odgovaraju na BHRT-ov upit hoće li to uraditi ni kada. Ono što je sigurno jest da ni potrošačima EP BiH zahtjev neće doći u iduća dva mjeseca, jer toliko traje kompletna procedura. Ines Kujundžić iz FERK-a također je potvrdila da nije zaprimljen nijedan zahtjev za korekciju cijena električne energije.
A dok se razgovara o cijenama i poskupljenjima struje u BiH, sve je više onih koji razmišljaju dugoročno, a neki će se odlučiti i na ulaganje, dok su drugi već napravili prve poteze. Naravno, radi se o iskorištavanju energije sunca za proizvodnju struje. Solarna energija predstavlja veliki i do sada neiskorišteni potencijal. Nedavno se o njoj govorilo u susjednoj Hrvatskoj u kontekstu činjenice da Europa tu mora prednjačiti. – EU je u posljednja dva desetljeća poduzeo sveobuhvatne mjere protiv neracionalne potrošnje energije. Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije provela je prije dvije godine istraživanje koje je pokazalo da će globalni kapacitet solarne energije rasti devet posto godišnje do 2050. godine te da će do tada pokriti četvrtinu globalne potražnje za energijom – rekla je Katarina Sikavica iz Sektora za graditeljstvo HGK. Postavljanje solarnih panela na krov vlastite kuće može djelovati kao velika investicija na početku. Za prosječnu obiteljsku kuću povrat investicije očekuje se za najviše osam godina.