Ne vidim na koji način je Željko Komšić usrećio Bošnjake – poručio je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne sveučilišni profesor, komunikacijski stručnjak i kapetan duge plovidbe, dr. sc. Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku.
“Kakve koristi od Komšića imaju Bošnjaci? Interes je to samo uskih grupacija političkih moćnika, a za bošnjački narod, za radnike, umirovljenike nikakav. To je odgovornost političkih predstavnika većinskog naroda, ali i predstavnika Međunarodne zajednice koji rade velike pogreške u sustavu kojeg su sami stvorili“, naveo je dr. Obradović.
„Ne može Bosna i Hercegovina biti sretna država ako su u njoj dva naroda nesretna“, mišljenja je ovaj dubrovački profesor. Pogrešnom je ocijenio odluku Kluba Bošnjaka koji se pozvao na vitalni nacionalni interes da Hrvati ne mogu imati svoj javni RTV servis. „Tako se ne može graditi zajednička država.Bilo bi idealno da BiH ima četiri javna RTV servisa. Jedan na razini države koji bi trebao imati i portal i agenciju te moraju biti tri javna servisa za pojedine narode“, kazao je dr. Obradović. Dodao je kako bi na sva četiri servisa trebalo biti određeno vrijeme za priloge i emisije nacionalnih manjina na njihovim jezicima.
„BiH želi u Europsku uniju, ali to nije moguće ukoliko se ne dopušta jednom narodu i manjinama javni RTV servis. Nadam se da će međunarodna zajednica shvatiti da je BiH dio Europe“, rekao je.
Dr. Obradović je govorio i o slobodi medija te naglasio kako ne postoji crta između slobode medija i odgovornosti novinara. „Kada bi postojala crta onda se etika ne bi proučavala na primjerima. Granica slobode staje ondje gdje se počinju kršiti ljudska prava drugih. Svatko tko objavljuje, pa makar anonimno, mora voditi računa da ne povrijedi druge.“
Komentirao je retoriku i politike Andreja Plenkovića, Zorana Milanovića, Dragana Čovića, Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika. „Andrej Plenković ima dobre retoričke sposobnosti, ali nekada previše pokušava poučavati druge političare. On bi bio idealan ministar vanjskih poslova.“
Kazao je kako Zoran Milanović želi biti čovjek iz naroda, a to pokušava odijevanjem i koristeći izraze za političke suparnike koji nisu primjereni. „Njegova komunikacija je u jednom dijelu Bosne i Hercegovine dobro prihvaćena.“
Ističe kako Dragan Čović ima profesorsku retoriku i objašnjava ciljeve. „Problem je što se u medijima druga dva naroda prenose njegove kratke izjave i stavljaju se u drugačiji kontekst.“
Za Bakira Izetbegovića kaže kako se umjesto da bude poznati državnik koji je mogao pokrenuti BiH naprijed opredijelio da ostane po zanimanju sin predsjednika Alije Izetbegovića.
„Milorad Dodik želi psovkama i vrijeđanjem pokazati da je čovjek iz naroda, a to ne može biti povezano s predsjedničkom funkcijom. On sam sebe ograničava i izolira. U međunarodnoj zajednici nema puno ljudi koji s njim žele ravnopravno razgovarati. Postigao bi veći efekt da pristojno i argumentirano nešto objasni“, istaknuo je dr. Obradović.
Prisjetio se dr. Obradović kada je novinarske tekstove počeo pisati u drugom razredu gimnazije. „Smatrao sam da nitko ne piše bolje od mene i da mi nije potrebno studirati nešto takvo. Zaključio sam da mi je bolje studirati pomorstvo“, kroz smijeh se prisjetio. Plovio je dvije godine i vratio se novinarstvu gdje je radio 10 godina do kraja 1992. godine.
„Poslije ratnog novinarstva u Dubrovniku dolazi do određenih aktivnosti pojedinih, da pristojno kažem, lopova koji su krali humanitarnu pomoć i prodavali. Nisu oni bili u ratu, lijepo su živjeli u Zagrebu dok smo se mi bavili novinarstvom i preživljavali bez struje i vode. Htjeli su u moju knjigu Stradanja Dubrovnika stavljati propagandne tekstove ja to nisam dao i ostao sam bez posla“, rekao je dr. Obradović koji se nakon toga vratio pomorstvu i dospio do kapetana.
Kada se osnivalo Sveučilište u Dubrovniku 2004. pozvali su ga da sudjeluje u pokretanju studija medija i od tada radi na Sveučilištu u Dubrovniku, a posljednjih desetak godina predaje i na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. „Nisam se ni zbog čega pokajao. Meni nikad u životu nije dosadno.“