„Papa Franjo prati stanje u BiH, a potvrda tomu je nedavni dolazak nadbiskupa mons. Paula Richarda Gallaghera BiH“, kazao je emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić. Pojasnio je da je riječ o razini posjeta ministra vanjskih poslova Svete Stolice, a to znači da papa Franjo zna koje su kod nas tenzije i zna sve ono s čim se mi danas susrećemo.
Kada gleda situaciju oko izmjena izbornog zakona u BiH ističe da za pregovaračkim stolom uvijek onaj drugi misli da nešto gubi. „To je veliki problem. Za to sam da se svima osigura pravni okvir i pravna sigurnost. Ako nemate pravnu sigurnost u nekoj državi teško da bilo što kasnije možete dalje nadograđivati.“
Na pitanje urednika i voditelja emisije Miroslava Vasilja o odlasku mladih, nezaposlenosti i nepravdi koja se osjeti u BiH, rekao je kako s pravnom neuređenošću idu mito i korupcija. „Ne pomaže bijeg, pomažu opstanak, ostanak, zauzimanje i borba. Nitko od međunarodnih, bilo koji faktora, ne može srediti situaciju. Mi koji smo tu moramo shvatiti gdje smo i što smo, moramo odrediti koji su nam prioriteti i onda mijenjati situaciju“, istaknuo je biskup Palić.
Kazao je kako neke statistike pokazuju da je BiH 2021. godine napustilo oko 170 tisuća osoba te kako 30 posto mladih ne vjeruje u bolju budućnost u BiH. „To je tragično. Ovo su pitanja kojima bi se trebali baviti političari i pokušati dati odgovore na njih. Katolička crkva može svojom prisutnošću dati poruku da se ne odričemo ove zemlje nego nastojimo živjeti i buditi nadu.“
Dodao je kako mu je drago kada posjećuje župe i vidi da se mladi ljudi uključuju u javni i politički život. „To je naša budućnost. Tako se može mijenjati. I izraelskom narodu je trebala cijela jedna generacija Izraelaca. Nisu ušli u obećanu zemlju jer su se na tom putu pokazali korumpirani, nevjerni i tvrdoglavi. Sve to mi ne želimo, a primjećujemo kod nas. To nisu odlike pravog kršćanina. Koja je to generacija koja će kod nas doživjeti nešto pozitivo, da stvari krenu naprijed teško je reći“, objasnio biskup Palić te naglasio kako je najlakše odustati, ali nije uvijek najbolje.
Komentirao je i tzv. hercegovački slučaj. „Kao biskup na čijem se području događaju takve neregularnosti osjećam odgovornost. Najgore je da su podjele u tim župama i jednostavno ne možete riješiti situaciju ukoliko imate osobe koje nekanonski djeluju na tom području. Zabranjeno im je vršiti svećeničku službu, a nastavljaju i time se stvara dodatni nered.“
Objasnio je kako je to žalosno stanje biskupije te da jedan dio shvaća što to znači i odlaze u obližnje župe primiti sakramente. „Oni koji ostaju sakrament potvrde im ne vrijedi te im, kada dođu, pokušavam ukazati da se sa sakramentima i sakramentalnim poretkom Crkve ne možemo igrati kako nama odgovara.“
Biskup Palić je rekao da ima dobru suradnju s apostolskim vizitatorom s posebnim ovlastima za župu Međugorje nadbiskupom mons. Aldom Cavallijem. „On je svjestan svoje zadaće i svoga poslanja. U Međugorju ostaje zadaća pratiti pastoralno sve što se tamo događa. U ovom trenutku Crkva po papi Franji to čini. Komisije su završile svoj posao i predale papi Franji da on odluči. Hoće li odlučiti, u kojem smjeru će se to razvijati uvijek kažem da Crkva ima vremena.“
Podržao je odluku o neradnim nedjeljama kako bi obitelji mogle biti na okupu te da se svakom čovjeku pruži mogućnost da toga dana iskaže Bogu hvalu.
Radiotelevizija Herceg Bosne