Međunarodni monetarni fond (MMF) protiv je diferenciranih stopa PDV-a kao odgovora na inflaciju u Bosni i Hercegovini.
Prema njhovoj ocjeni smanjenje stope na osnovne životne artikle je skup i loše usmjeren instrument za pružanje pomoći kućanstvima sa niskim prihodima.
– Pored toga, različite stope bi povećale mogućnosti za prijevaru. Umjesto toga, vlasti bi trebale pružiti privremenu, ciljanu pomoć ugroženim kućanstvima. Imajući u vidu neadekvatnu mrežu socijalne sigurnosti, ukidanje trošarina na gorivo moglo bi se razmotriti na gospodarskoj osnovi. Iako je i to skupa i loše usmjerena mjera, bolja je od trajne promjene porezne politike. Paralelno, vlasti bi trebale nastojati poboljšati mrežu socijalne sigurnosti kako bi bile bolje pripremljene za buduće šokove – navodi se u priopćenju MMF-a.
Također, ne slažu se s planom nadležnih za povećavanje plaća u javnom sektoru.
– Plaće u javnom sektoru su već konkurentne i ne trebaju se dodatno povećavati, jer bi to pojačalo inflacijske pritiske i pogoršalo strukturu javne potrošnje. Dostupni fiskalni prostor trebao bi se iskoristiti za povećanje javnih investicija. Zemlja ima velike i žurne potrebe za investicijama u cestovnu infrastrukturu i zelenu energiju, kao i nisku razinu duga – poručuju iz MMF-a.
Ocijenili su kako se bankarski sektor dobro nosio s krizom izazvanom koronavirusom, te da su banke dobro kapitalizirane i profitabilne, dok su nekvalitetni krediti nastavili opadati.
Ipak, kažu kako je nedavni slučaj sa Sberbankom pokazao kako postoje praznine u mreži financijske sigurnosti.
– Ovaj događaj je još jednom naglasio žurnu potrebu za uspostavljanjem jedinstvenog fonda za restrukturiranje banaka koji bi mogao olakšati restrukturiranje banaka i osigurati likvidnost u izvanrednim slučajevima – priopćeno je iz MMF-a.