Okrugli stol: Govor mržnje u medijima u BiH održan je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru u organizaciji Studija novinarstva i odnosa s javnošću.
Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić je kazao kako govor mržnje treba tražiti u svakom pojedincu. „On dolazi od nedostatka odgoja, obrazovanja, nekompetencije, nedostatka argumenta u raspravi koji tjeraju pojedinca na agresivnost. Posljedica je velika unutarnja praznina tog pojedinca, njegova neizgrađenost. Često se koriste teške riječi zbog neznanja“, kazao je rektor Tomić i dodao kako je jedini recept za svakog koji širi mržnju da počne raditi na sebi, a prvi korak je čitanje i učenje.
Cilj okruglog stola je jačati svijest pojedinaca, društva i struke o važnosti prepoznavanja i kritiziranja govora mržnje.
Doc. dr. sc. Siniša Kovačić, glavni urednik Hrvatske katoličke mreže i predavač na Sveučilištu u Mostaru održao je izlaganje o prepoznavanju govora mržnje. „Učinci govora mržnje višestruko su štetni prije svega na slobodu govora. Štetni su i mogu biti pogubni za određene društvene skupine i njihove pripadnike kao što su izazivanje emocionalnog stresa, osjećaja poniženja te mogućnost poticanja na fizičko nasilje pojedinačno ili masovno“, kazao je Kovačić i objasnio kako je na svima nama odgovornost da budemo čuvari društvenoga mira.
Okrugli stolpotaknuo je raspravu o ovoj, za cjelokupno društvo, važnoj temi kroz izlaganja stručnjaka i sudionika. Bavio se prepoznavanjem govora mržnje, uloge medija u navedenom procesu te odgovornosti pojedinaca koji putem korisničkih objava govorom mržnje kontaminiraju medijske sadržaje.
Izlagači su još bili Jurica Gudelj, glavni urednik portala Dnevnik.ba, doc.dr. sc. Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku, prof. dr. sc. Ilija Musa, zamjenik ravnatelja Federalne novinske agencije i profesor na Sveučilištu u Mostaru, Valentina Rupčić, zamjenica glavnog urednika Večernjeg lista BiH i doc. dr. sc. Ivona Čarapina Zovko sa Sveučilišta u Mostaru.