Za državu bez robnih rezervi i bilo kakvog plana, stanje u BiH je iznenađujuće mirno. Nema hitnih zasjedanja niti djelovanja, iako se posljedice ove krize osjećaju već nekoliko tjedana
Napad Rusije na Ukrajinu, vrlo je vjerojatno, dovest će do problema u opskrbi, posebno žitaricama, upozoravaju ekonomisti. Ukoliko se uzme u obzir da je Ukrajina žitnica Europe, a Rusija najveći globalni izvoznik pšenice, nije teško zaključiti kako će se kriza na istoku ogledati na globalnoj razini. Cijena pšenice u Europi je već skočila na rekordnu razinu.
Za državu bez robnih rezervi i bilo kakvog plana, stanje u BiH je iznenađujuće mirno. Nema hitnih zasjedanja niti djelovanja, iako se posljedice ove krize osjećaju već nekoliko tjedana. S nestrpljenjem se čekao kraj posljednje sjednice Vlade FBiH, no, jedino što je odlučeno u vezi s mogućnostima posljedica događanja u Ukrajini na ekonomske tokove u Federaciji, je da će se o tome razgovarati. Ali, tek u ponedjeljak.
Nema žurbe
Premijer Fadil Novalić, kaže da bi se trebali donijeti zaključci koji mogu ublažiti eventualne negativne ekonomske posljedice, koje su već počele prethodnih tjedana.
“U tom smislu kao jedna od ključnih točaka sjednice bit će usvajanje proračuna FBiH nakon dugotrajne javne rasprave. Proračun kao osnovna poluga i te naše aktivnosti koja treba prevenirati u maksimalnoj mogućoj mjeri negativne posljedice će biti jedna od četiri aktivnosti koje slijede na sjednici u ponedjeljak”, poručio je Novalić.
Dakle, nema žurbe. Za to vrijeme i robne rezerve čekaju proračun. Prije desetak dana direktor Federalne direkcije robnih rezervi Tončo Bavrka rekao je kako trenutno na rezervama ima dostupnih roba u vrijednosti od 30 milijuna KM.
“Uz te zalihe robe, kao i 20 milijuna KM predloženih u proračunu, stanovništvo Federacije nema razloga za strah”, rekao je on.
Međutim, kako su za N1 potvrdili iz ove institucije, sad već ima razloga za strah. Navode kako je sigurno da će eskalacija sukoba na istoku dovesti do određenih problema u opskrbi, posebno žitaricama. Program nabave nisu predložili , jer nije usvojen proračun.
Rekordne cijene goriva
Poskupila je i nafta. Cijena europske nafte Brent je porasla za 4,69 posto na 101,93 dolara po barelu, prešavši razinu od 100 dolara prvi put od 2014. godine, a američka sirova nafte WTI je uzletjela za 4,73 posto na 96,46 dolara po barelu.
Očekivano, za nekoliko pfeninga skočile su i cijene goriva na benzinskim crpkama u BiH. Dizel i benzin se prodaju po cijeni od 2,50 do 2,70 KM po litri. Iako se najjači cjenovni udar događa na početku krize, nema jamstva da cijene nafte na domaćem tržištu neće rasti i u sljedećim danima.
Agroklub.ba