Savez samostalnih sindikata BiH obaviješten je od Sindikata ArcelorMittal Zenica kako je Elektroprivreda BiH ovu tvrtku obavijestila da joj od 1. ožujka 2022. godine više neće isporučivati električnu energiju.
Razlog ovog poteza je, kako navode iz Saveza samostalnih sindikata BiH, neprihvaćanje reketaških uvjeta koje nameće ovo javno poduzeće, a na šta upozoravaju još od prošle godine.
“Ponuđenim ugovorom o rezrevnoj opskrbi za prva dva mjeseca ove godine je cijena elektične energije povećana za više od 400 posto, priopćeno je iz SSSBiH.
Iz Sindikata navode kako prekid opskrbom električnom energijom tvornici koja godišnje troši više od pola milijuna megavata struje i ima pogone poput Koksare, Visoke peći, kao i Toplane koja osigurava grijanje Zenice, znači doslovno njezinu smrt.
“To bi bez posla ostavilo ne samo 3.200 radnika koji rade u ArcelorMittalu u Zenici, nego i 800 radnika ArcelorMittala u Prijedoru, uz nesagledive posljedice po poslovanje Željezanica Federacije FBiH i RS, kao i 600 tvrtki koje surađuju izravno sa ArcelorMittalom. To je ukupno 12 000 radnika”, priopćeno je.
Dalje navode ukoliko se taj iznos pomnoži sa tri ili četiri člana obitelji, stvarne razmjere ovog ekonomskog, gospodarskog i društvenog progona postaju jasne.
“Da stvar bude gora, struju koja je bila namijenjena ArcelorMittalu, Elektroprivreda BiH je prema našim saznanjima prodala na inozemno tržište. Iako smo u ovoj državi naviknuti na apsurde koje gledamo svaki dan, teško je povjerovati kako je glad za kratkoročnim ekstra profitom važnija od najvažnijeg industrijskog lanca u ovoj državi, u kojem radnici krvavo zarađaju svoj kruh. Po tko zna koji put o njihovim sudbinama odlučuju kravataši, koji imaju i deset puta veća primanja i koji nikad u životu nisu uprljali ruke poslom. Točno je da je struja roba kao i svaka druga, ali ta struja se proizvodi od naših resursa. Ako ćemo se porediti sa Zapadom, onda ćemo se porediti i s plaćama njihovih radnika”, navodi se.
SSSBiH zahtijeva od Vlade Federacije BiH, resornog ministarstva, a posebno od Elektroprivrede BiH da se suzdrže od “ovih suludih namjera i da za 2022. godinu ispoštuju izmijenjeni Zakon o električnoj energiji kojim je rast cijene struje ograničen na maksimalno 20%, bez lihvarskih ugovora i reketaških uuvjeta kako za ArcelorMittal, tako i za naše druge gospodarske subjekte” – priopćeno je.