Hrvatski nogometni klub Hajduk osnovan je u praškoj pivnici U Fleku, u kojoj se među splitskim studentima rodila ideja o osnivanju nogometnog kluba, a dozvola od vlasti Austro-Ugarske Monarhije dobivena je 13. veljače 1911. godine, što se do danas slavi kao Hajdukov rođendan.
Splitski “bili” danas će proslaviti već 111. rođendan, što ih čini jednim od najstarijih klubova u ovom dijelu Europe.
Hajduk od svog osnivanja nikad nije mijenjao ime, iako se njegova povijest provlači kroz čak šest država i režima. Klub je od svojih prvih dana imao snažan hrvatski identitet, koji se očitovao pridjevom “hrvatski” u imenu kluba, ali i grbom kojim je dominirao crveno-bijeli motiv iz povijesnog hrvatskog grba. Taj je dio grba nakon Drugog svjetskog rata zamijenjen zvijezdom petokrakom, a s demokratskim promjenama i osamostaljenjem Hrvatske 1990. godine vraćen je stari, originalni grb iz 1911. godine. Te 1941. obrisan je i pridjev “hrvatski”, koji je također vraćen 1990. godine.
Kroz bogatu povijest Hajduk je dao velik broj vrhunskih igrača i reprezentativaca, od Matošića, Vukasa, Beare, Buljana, Gudelja, Šurjaka, Sliškovića, braće Vujović, Bilića, Štimca, Asanovića pa do ovih recentnijih poput Kalinića, Livaje, Vlašića, Pašalića… A dao nam je Hajduk i Tomislava Ivića, trenera kojeg je ugledni France Football uvrstio među najvažnijih 50 u svjetskoj povijesti.
Bijeli su u Jugoslaviji bili najtrofejniji hrvatski klub, s po devet osvojenih naslova u prvenstvu i kupu Jugoslavije, a otkad je Hrvatske, Hajduk ima po šest naslova u prvenstvu i kupu. Najveći europski uspjesi su četvrtfinale Lige prvaka (1994./95.), polufinale Kupa Uefe (1983./84.) te polufinale Kupa kupova (1972./73.)
Hajduk ima i najstariju organiziranu navijačku skupinu u ovom dijelu Europe. Od utakmice protiv Crvene zvezde 29. listopada 1950. “bile” na svakoj utakmici prate najvjerniji navijači okupljeni pod imenom Torcida.
Večernji List