Zadar i zadarsko zaleđe našli su se na udaru jugovojske i četničkih snaga odmah na početku srpske agresije na Hrvatsku. Jedan od najvažnijih velikosrpskih ciljeva bilo je zauzimanje hrvatske obale, pa su već u rujnu 1991. jake neprijateljske snage zauzele strateški važan Maslenički most, Novsko ždrilo i 13 naselja u zadarskom zaleđu.
Hrvatski branitelji uspjeli su zaustaviti njihovo nadiranje na liniji Posedarje – Poličnik – Zadar, a nakon rušenja Masleničkog mosta Paški je most ostao jedina veza između sjeverne i južne Hrvatske.
Siječanjsko primirje 1992., kojim su uglavnom završene velike operacije, nije donijelo olakšanje stanovnicima Dalmacije koji su uz stalnu nestašicu hrane, struje i vode trpjeli i svakodnevne topničke udare. Zato je za Hrvatsku vojna akcija bila jedino rješenje.
Ograničena ofenziva Hrvatske vojske i policije počela je 22. siječnja 1993. i trajala je samo tri dana.
«Masleničkom operacijom» oslobođena je takozvana «ružičasta zona» okupiranoga zadarskog zaleđa. Oslobođen je cijeli prostor na potezu Maslenica – Zadar, od Rovanjske, Maslenice, Posedarja, Novigrada, Pridrage, Škabrnje, Islama Latinskog pa do Zemunika i tamošnje zrakoplovne luke.
Time je nakon godinu i pol okupacije oslobođena cijela hrvatska obala, a gotovo svakodnevno granatirani, napaćeni grad Zadar napokon je dočekao mir. Cilj akcije bilo je stvaranje uvjeta za nesmetanu gradnju novoga Masleničkog mosta, čime bi se prekinula dugotrajna prometna izolacija srednje i južne Dalmacije.
Nekoliko dana nakon oslobađanja zadarskog zaleđa, predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman položio je na Jadranskoj magistrali temeljni kamen za gradnju novoga Masleničkog mosta. S udaljenih položaja Srbi su nastavili granatirati Masleničko ždrilo iz teškog oružja.
Unatoč tomu u srpnju 1993. na Maslenici je otvoren pontonski most kojim je, uz manje teškoće, promet tekao sve do konačnog oslobađanja Hrvatske i izgradnje novoga betonskog lučnog mosta.
Dani ponosa HRT