Donji dom austrijskog parlamenta prihvatio je u četvrtak zakon o obveznom cijepljenju odraslih protiv COVID-a čime Austrija postaje prva članica Europske unije koja uvodi takvu mjeru u borbi protiv pandemije, unatoč žestokim prosvjedima.
Zakon najavljen u studenom kako bi se pojačala procijepljenost, prihvaćen je velikom većinom od 137 glasova, a 33 je bilo protiv u parlamentu od 183 mjesta.
Prije nego što stupi na snagu 4. veljače, mjeru obveznog cijepljenja mora potvrditi gornji dom parlamenta i potpisati austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen.
– Cijepljenje je šansa našem društvu da postigne trajnu i stalnu slobodu, da nas virus ne ograničava, rekao je konzervativni kancelar Karl Nehammer novinarima prije početka sjednice.
Priznao je da to pitanje “izaziva snažnu i strastvenu raspravu”.
Osim Zelenih, koji su koalicijski partneri konzervativaca, zakon su podržale i socijaldemokrati i liberali. Protiv je bila samo krajnja desnica u ime očuvanja individualnih sloboda. Čelnik FPÖ, koji se oštro protivi cijepljenju, rekao je da ta mjera “otvara put totalitarizmu u Austriji”.
– Danas nemamo većinu u parlamentu, ali je imamo vani, rekao je Herbert Kickl i obećao da će se suprotstaviti zakonu.
Brojni Austrijanci svakog vikenda prosvjeduju protiv mjera obveznog cijeljenja. U takvu napetom ozračju, vlada je u strahu od izgreda objavila ovaj tjedan da će uvesti “zaštitni prostor” oko zdravstvenih ustanova, mjesta za cijepljenje i testiranje. I u četvrtak je manja skupina prosvjedovala na prilazu parlamentu. Vlada tvrdi da cilj nije nametnuti cijepljenje silom već natjerati na cijepljenje financijskim sankcijama. Predviđene su kazne od 600 do 3600 eura, ali se sankcije ukidaju ako se kršitelj cijepi u roku od dva tjedna.
Sve se događa u vrijeme kada Austrija bilježi rekordan broj zaraženih zbog širenja varijante omikrona. Više od 30.000 zaraženih u posljednja 24 sata bilo je potvrđeno u srijedu. Cijepljeno je 72 posto od 8,9 milijuna stanovnika.
HRT.hr