Rast cijena nafte na globalnom tržištu gotovo uvijek prati rast cijena goriva na domaćim crpkama Oni koji se pitaju može li naša država učiniti, i zašto ne čini ništa da bi zaštitila građane, moraju znati da visoke cijene goriva odgovaraju upravo državi, koja je svaki litar goriva opteretila s 50 posto nameta. Što je veća cijena goriva državi je bolje.
Cijene goriva od šestog mjeseca prošle godine neprestano rastu.U lipnju prošle godine prosječna cijena litra dizela bila je 1,62, a benzina 1,69 KM.
Za godinu dana cijena benzina i dizela je porasla za 20-ak posto, odnosno skoro pola marke. Samo u odnosu na prošli mjesec benzin je skuplji za 3,27, a dizel za 3,36 posto. Lagan, ali konstantan rast cijena goriva za rezultat ima da je sada rezervoar dizel-goriva od 50 litara skuplji za 22,5 a benzina za 21 marku“.
Distrubuteri tvrde da cijene goriva kod nas ovise od rafinerija, a ne od svjetskih burzi. U oba entiteta marža je ograničena, i trgovci ne mogu bitnije uticati na konačnu cijenu, dok u obrnutom slučaju pad cijena u svijetu sporo ili nikako ne prati pad cijena na lokalnom tržištu.
Visoke cijene goriva, osim što su izravan udar na džep građana, predstavljaju veliki problem i prijevoznicima koji godinama nisu podizali cijene svojih usluga, tako da poručuju, ne stoje tvrdnje da nakon svakog poskupljenja goriva dolazi i do lančanog poskupljenja svega ostalog, zbog uvećanih troškova transporta.
BHRT.hr