Prije 26 godina, nakon četiri godine pod okupacijom pobunjenih Srba, vojno-redarstvenom operacijom Oluja oslobođena je gotovo petina ukupne površine Hrvatske. Knin je oslobođen 5. kolovoza 1995., nakon čega se na tvrđavi zavijorila hrvatska zastava, što je jedan od najsnažnijih simbola pobjede u Domovinskom ratu.
U Kninu je, pod epidemiološkim mjerama, obilježena 26. obljetnica Oluje. Prigodan program u povodu Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja HRT je donio u specijalnoj emisiji. Mogli ste pratiti javljanja naših reportera i priče o onima koji su stvarali Hrvatsku.
U 6 i 30 mogla se čuti tradicionalna budnica na ulicama Knina. Od ranog jutra, u Knin pristižu svi oni kojima ovi dani neizmjerno znače.
Na središnjeg kninskom trgu vijence je prvo položilo izaslanstvo obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja. Nakon molitve koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, vijence su položili i predsjednik Republike sa šibensko-kninskim županom i gradonačelnikom Knina, te predsjednici Sabora i Vlade.
Zbog epidemioloških razloga, središnja proslava ove je godine održana na stadionu NK Dinara. Nakon prijavka počasne postrojbe vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga, uslijedio je vrhunac svečanosti.
U ceremoniji podizanja zastave na kninskoj tvrđavi uz izvođenje himne sudjelovali su hrvatski branitelji te članovi obitelji poginulih branitelja. Među njima bila je i zlatna hrvatska olimpijka Matea Jelić.
Dvadeset i šest počasnih plotuna, čitanje imena poginulih i nestalih u Oluji, prelet Migova.
Okupljenima se prvi obratio predsjednik Društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Daniel Rehak.
– Naša je sloboda krvlju plaćena i uz goleme žrtve izborena, to nikada ne smijemo zaboraviti i nikada obezvrijediti, poručio je.
Premijer i predsjednik Sabora u prigodnom obraćanju naglasili su da je Oluja bila legalna i legitimna operacija i da ne pristaju na reviziju povijesti koja stiže iz susjedne Srbije.
Predsjednik Republike Zoran Milanović osvrnuo se pak na zahtjeve iz BiH za procesuiranjem hrvatskih ratnih zapovjednika.
– Tome jednostavno treba reći: “Gospodo, taj film ne bute gledali!”. Tim ljudima se u Hrvatskoj neće suditi i mi ćemo ih zaštititi pod svaku cijenu. Samo tako i samo na takav način, to su naši ratni zapovjednici, rekao je.
HRT.hr