U sklopu projekta „Inventarizacija, kartiranje, prikupljanje i analiza podataka o vrstama i stanišnim tipovima zapadne Hercegovine“ kreiran je digitalni registar ugroženih vrsta s područja zapadne Hercegovine kao obrazovni alat koji će pomagati studentima, ekolozima i drugim članovima akademske zajednice.
Na digitalnom registru su opisane ugrožene vrste koje se nalaze na području zapadne Hercegovine te su za svaku vrstu navedeni stupanj ugroženosti i osnovni podaci o rasprostranjenosti s opisima vrsta.
Digitalni registar je namijenjen studentima i učenicima, ljubiteljima prirode, a posebno ekolozima i drugim članovima akademske zajednice koji će na istom moći pronaći važne podatke za daljnji rad na praćenju stanja ugroženih vrsta na području zapadne Hercegovine.
Digitalni registar je dostupan na domeni: https://digitalni-registar.com/, a njegova izrada je tek jedna od aktivnosti u sklopu projekta „Inventarizacija, kartiranje, prikupljanje i analiza podataka o vrstama i stanišnim tipovima zapadne Hercegovine“ koju je financijski pomogao Fond za zaštitu okoliša FBiH.
Cilj projekta je utvrditi koliko je točno taksona na području staništa u Županiji Zapadnohercegovačkoj formalno prepoznato na Crvenim listama ugroženih divljih vrsta i podvrsta biljaka, životinja i gljiva BiH, te raditi na njihovoj inventarizaciji i kartiranju u svrhu stvaranja osnovnih preduvjeta za procjenu statusa geomorfolokaliteta u zapadnoj Hercegovini i geomorfološkog resursa za korištenje u geoedukacijske i geoturističke svrhe.
Projekt se odvija kroz nekoliko grupa aktivnosti tijekom dvanaest mjeseci, a ukupna vrijednost iznosi 56.000,00 KM. Provodi ga Udruga Uzor iz Mostara.
Po završetku projekta planira se kreirati publikacija u kojoj će se opisati ugrožene vrste te unijeti podaci o njihovoj rasprostranjenosti i stupnju ugroženosti.
Digitalni registar se planira redovito ažurirati s ciljem pružanja što cjelovitijih podataka o rasprostranjenosti i ugroženosti vrsta na području zapadne Hercegovine.