Nakon hladnog ponegdje i ekstremno hladnog proljeća, tijekom ljetnih mjeseci vjerovatno ćemo imati potpuni temperaturni obrat, tako da ćemo u ljetnom tromjesečju imati pozitivno temperaturno odstupanje, ponegdje i znatno.
Dakle očekuje se ljeto dobrim dijelom drugačije u odnosu na prošlo.
Većina prognostičkih modela, iako ne i svi, već mjesecima potvrđuju mogućnost toplijeg i sušnijeg ljeta u većem dijelu regije u odnosu na prosjek.
U takvim okolnostima jači toplinski valovi kojih smo bili pošteđeni
velikim dijelom tijekom prošlog ljeta, u predstojećem ljetu bi mogli biti itekakva realnost.
Zaista je teško kazati koji dio ljeta bi mogao donijeti vrhunac vrućina, iako prognoze ukazuju da bi to moglo biti razdoblje od kraja 6. do sredinw 8. mjeseca.
Nije isključena mogućnost da barem jedan val vrućine bude ekstremniji s temperaturama do 40°C, lokalno moguće i do 43°C.
Toplinski valovi pogodovati će aktivnijoj sezoni požara u odnosu na prošlo ljeto.
Posebno se to odnosi na Jadran, Crnogorsko primorje, veći dio Hercegovine i Makedonije.
Ni najsušnija ljeta kroz prošlost nisu prolazila bez snažnih ljetnih nepogoda, pa tako neće ni ovo ljeto proći bez takvih burnih atmosferskih situacija.
Tijekom prošlog ljeta imali smo učestale vremenske nepogode diljem regije i razmjerno kratke valove vrućina. U predstojećem ljetu bi mogli imati obratnu situaciju.
Povremene, i u odnosu na prošlo ljeto rjeđe, ali snažne grmljavinske oluje uz grad, prolazno jak vjetar, ponegdje i tornado uz obilne pljuskove, koji bi mogli uzrokovati bujične poplave moguće su u kopnenom dijelu Hrvatske, većem dijelu Bosne i Srbije. Ovakvi procesi bi donekle mogli ublažiti sušu tijekom predstojećeg ljeta.
Što se tiče Jadrana, većeg dijela Crne Gore, Hercegovine i Makedonije, ovdje će suša biti izraženija. Jedino će ostaci oslabljenih hladnih fronti sa sjevera mogu povremeno donositi osvježenja i samo lokalno kratkotrajne grmljavinske oluje, uz obilne pljuskove, prolazno vrlo jak vjetar i grad.
Ljeto pred nama moglo bi dobrim moglo biti slično kao ono iz 2003., 2010., 2012. ili 2017. godini – stoji u objavi na facebook stranici Vremenska prognoza za HR i BiH svakodnevna koju uređuje prof. Zoran Zadro.