Situacija u FBiH posljednjih nekoliko godina poremećena je, a posebno na planu socijalnog dijaloga između Vlade FBiH, poslodavaca i sindikata, rekao je za “Avaz” predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.
– Pokušavamo dati doprinos, pisali smo zakone, forsiramo određene stvari, ali, jednostavno, Vlada FBiH nema razumijevanja. Nalazimo se u situaciji koja je loša i teška i ne samo sa stajališta socijalnog dijaloga. Cijelo društvo je u čudnoj fazi, nema političke volje da se bilo što promijeni. I ono što urade, to je na način samo da ispadne iz šaka. Ovakvo stanje nije održivo, nešto će se morati promijeniti – rekao je Smailbegović.
Govoreći o statusu radnika, Smailbegović podsjeća kako je izmjenama Zakona o radu Vlada FBiH preuzela nadležnost da će definirati minimalnu plaću, uz konzultacije s poslodavcima i sindikatima.
– Dosta granskih kolektivnih ugovora ima definiranu veću plaću od ovih 406 KM, koliko se spominje u javnosti. Dakle, ne stoji priča da je minimalna plaća 406 KM, barem ne za većinu radnika u FBiH. U naše ciljeve smo uvrstili smanjenje doprinosa, izmjenu Zakona o porezu na dobit i povećanje minimalne plaće. Ali moram naglasiti da je krajnje nerealno očekivati značajnije povećanje plaće – rekao je Smailbegović.
Dodao je kako bez promjene zakona povećanje plaće ne može biti značajno jer to bh. ekonomija ne može izdržati.
– Plaće se dižu za nekoliko postotaka godišnje, a ne svestruko ili više, koliko traže sindikati.
Izjave kako želeminimalnu plaću 1.000 KM su nerealne, propast će ekonomija, više od pola posuzeća to ne bi izdržalo. To je velika opasnost, jer u javnom sektoru postoje tri ili četiri kolektivna ugovora koja se vežu za minimalnu plaću koja im je osnovica. Povećanje minimalne plaće automatski bi povećalo i javnu potrošnju – naglasio je Smailbegović.