Prije osam godina Jorge Maro Bergoglio izabran je za Petrova nasljednika; on je prvi papa iz Družbe Isusove, prvi s američkoga kontinenta, i prvi koji je izabrao ime Franjo.
Poruke zahvalnosti i poštovanja prema njegovoj osobi i njegovu učiteljstvu stižu iz Crkvi s raznih strana svijeta. Vijeće biskupskih konferencija zemalja Latinske Amerike (CELAM): poučio je „dati prednost Crkvi koja je sve više samarijanska, milosrdna, sinodalna, participativna i, prije svega, u službi Božjega naroda“
Osam godina papinstva proživljenih u radosti evanđelja – napisali su biskupi, članovi Vijeća biskupskih konferencija zemalja Latinske Amerike (CELAM), povodom današnje godišnjice izbora Jorgea Bergoglia za papu. Prije osam godina se, naime, papa Franjo pojavio na balkonu vatikanske bazilike predstavljajući se svijetu kao Petrov nasljednik.
U svojoj poruci biskupi iz zemalja Latinske Amerike izražavaju duboku zahvalnost Papi za ohrabrenje da postanu učenici misionari za Crkvu na izlasku, te za poticaj da se odreknu bilo kakve povlastice i da idu na zemljopisne i životne periferije, kao što je učinio Isus Nazarećanin. Dobro znamo – napisali su – da usred nejednakosti i nepravdā zbog kojih trpi naš kontinent, kao ‘Ecclesia semper reformanda’, odnosno kao Crkva koju treba stalno obnavljati, trebamo usvojiti trajni poziv na obraćenje da bismo ostvarili snove koje nam je darovao u apostolskoj pobudnici „Querida Amazonia“ (Ljubljena Amazonija), kako bismo dali prednost Crkvi koja je sve više samarijanska, milosrdna, sinodalna, participativna i, prije svega, koja je u službi Božjega naroda.
Crkvi koja je uvijek spremna, – napisali su biskupi – poput poljske bolnice liječiti rane među migrantima, izbjeglicama, među onima koji su podvrgnuti nasilju, među žrtvama trgovine ljudima i među najranjivijima, kojima se niječu temeljna prava, odnosno zdravlje, posao, smještaj i obrazovanje. Kao rimski biskup pozvao nas je da na poseban način gledamo mlade i starije osobe, žene i djecu, te domorodačke manjine koje su danas isključene, i koje je gospodarstvo koje ubija učinilo nevidljivima – istaknuli su latinskoamerički biskupi te na kraju izrazili zahvalnost također zbog toga što ih je uputio na glavni put kako bi evanđelje živjeli radosno i u jednostavnosti srca.
Zahvaljujemo Vam zato što ste nam pomogli shvatiti da svi trebamo jedni druge, da nitko od nas nije otok, te da jedino zajedno možemo graditi budućnost, ne isključujući nikoga – poruka je pak talijanskih biskupa, u kojoj su se, među ostalim, osvrnuli i na pandemiju koronavirusa. Ovo razdoblje povijesti, obilježeno pandemijom i njezinim posljedicama, oduzelo nam je ljepotu druženja, ali nas je još više učvrstilo u uvjerenju da se nijedan čovjek ne može sâm spasiti – napisali su talijanski biskupi, te zahvalili papi Franji i za to što ih je konkretnim gestama naučio da prolazak danā ima puni smisao tek onda kada ih živimo za druge.
Kardinal Angelo De Donatis, Papin vikar za Rimsku biskupiju, izrazio je veliku zahvalnost i osjećaje poštovanja i sinovske odanosti papi Franji, koji je – kako je napisao – proteklih godina vodio našu Crkvu očinskim srcem.
U dugoj poruci koju je potpisala Maria Lia Zervino, Svjetska unija ženskih katoličkih organizacija i udruga posvećenih djevica ‘Servidoras’, zahvaljuju papi Franji što se u tih osam godina papinstva potpuno posvetio, dao cijeloga sebe. U tekstu se podsjeća na glavne teme Papina učiteljstva, među kojima su obitelj, siromašni, briga o stvorenomu; zatim, zahvaljuje se za zauzimanje što se tiče zlostavljanja počinjenoga u Crkvi, za brigu o ranama iskorištavanih žena koje su svedene na ropstvo. Posebno se, osim toga, Papi zahvaljuje zato što pokušava Crkvi dati žensko lice koje se prepoznaje po njezinoj nježnosti, blizini i milosrđu.
Iz Argentine, domovine pape Bergoglia, stiže pak zbirka videosnimki, fotografija i poruka upućenih papi Franji u prigodi osme obljetnice njegova papinstva, koju je potaknula i ostvarila mreža „Generación Francisco“. Papa Franjo – stoji u bilješci organizatorā – traži od svih ljudi, vjernika i nevjernika, da mole za njega, trudeći se činiti to za sve nas. Izraziti našu naklonost prema njemu, način je molitve i želje za njegovu golemu zadaću koju obavlja za dobro cijeloga svijeta.
Vatican News