Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske procijenio je da je poljoprivredna djelatnost u 2020. godini ostvarila vrijednost proizvodnje od 19,2 milijardi kuna i time zabilježila najveći rast još od 2008. godine, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.
Promatrano u odnosu na prethodnu 2019. godinu vrijednost je tako veća za 1,27 milijarda kuna odnosno sedam posto pri čemu je bruto dodana vrijednost povećana za 12,4, a neto dodana vrijednost za 16,9 posto.
Udio u biljnoj proizvodnji skoro 60 posto
Kada je riječ o ukupnoj vrijednosti proizvodnje poljoprivredne djelatnosti Hrvatske, najveći udio pripada biljnoj koja je prošle godine činila udio od 58,5 te je u odnosu na prethodnu godinu rasla za 8,7 posto. pol
“Vrijednosno su najveći doprinos u 2020. dali krmno bilje, kukuruz, uljarice, povrće, vino, pšenica te bilje i cvijeće, koji zajedno čine gotovo 80 posto ukupne vrijednosti biljne proizvodnje”, pojašnjavaju.
S druge strane, stočarstvo je činilo udio od gotovo 35 posto, a promatrano u odnosu na godinu prije vrijednost ove proizvodnje veća je za 277,4 milijuna kuna odnosno za 4,3 posto. Procjenjuje se da je uzgoj životinja u 2020. u ukupnoj vrijednosti činio udio od 73,6 te je u odnosu na prethodnu povećan za 6,3 posto.
Najveći rast izvoza zabilježile žitarice
Također, vrijednost izvoza povećana je za 5,1 posto, dok je uvoza smanjena 7,2, a deficit je iznosio 27,6 posto.
Najznačajnije promjene vrijednosti izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u razdoblju od siječnja do listopada 2020. godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine odnose se na rast izvoza žitarica za 73,2 milijuna eura, riba, rakova, mekušaca i ostalih vodenih beskralješnjaka 14,6 milijuna, proizvoda od žitarica, brašna, škroba ili mlijeka – slastičarskih proizvoda 13,3 milijuna kao i rast izvoza jestivog povrća, pojedinih korijena i gomolja 12,3 milijuna te živih životinja za 12 milijuna eura.
“Pred nama je puno posla i 5 milijardi eura na raspolaganju koje moramo pametno i strateški usmjeriti u hrvatsku poljoprivredu i jačati njezinu produktivnost, konkurentnost i otpornost“, naglasila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Cijene porasle za tri posto
Što se tiče prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u 2020. porasle su za tri posto u usporedbi s 2015., dok su u odnosu na 2019. veće 0,5 posto, podaci su to Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Kako navode, na porast cijena poljoprivrednih proizvoda prošle godine u usporedbi s 2015. utjecale su cijene biljnih proizvoda koje su više za 3,7 posto te cijene stoke i stočnih proizvoda koje su bile veće 1,8 posto.
Kada je riječ o biljnim proizvodima, cijene su porasli u odnosu na 2019. za 0,4 posto. Iz DZS-a pojašnjavaju kako su na to ponajprije utjecale više cijene u skupini industrijskog bilja i to za 15,7, voća 9,5 i maslinova ulja 7,9 posto, dok su u svim ostalim skupinama zabilježile pad.
Također, veće su bile i kod stoke i stočnih proizvoda i to za 0,6 posto s tim da su goveda i mlijeko ostvarila porast od 1,9, perad 1,4, a konzumna jaja dva posto. S druge strane, cijene svinja pale su 1,5 posto u usporedbi s godinom prije.
“Cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u poljoprivrednoj proizvodnji čine proizvodi utrošeni za proizvodnju i usluge održavanja opreme (strojeva i materijala), poljoprivrednih zgrada i ostale usluge. U 2020. cijene tih dobara i usluga niže su za 6,6 posto u usporedbi s 2015. te za 3,1 posto u odnosu na 2019.“, stoji u priopćenju.
Agroklub.com