Vlada HNŽ u obvezi je reagirati na neosnovane prozivke i lažna moraliziranja, a u svezi s odlukama o isplati subvencija temeljem Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih epidemijom koronavirusa (COVID-19) i potpori ekonomiji na području HNŽ, tzv. Korona zakona.
Vlada preuzima odgovornost pomoći ugroženom gospodarstvu i zaštite 10.000 radnih mjesta. Zakonske odredbe su jasne i ne omogućuju nikakvu diskriminaciju među gospodarskim subjektima i naše odluke odnosno pokrivenost odlukama o subvencioniranju ništa se ne razlikuju od cijeloga prostora FBiH.
Tako i predmetni subjekti koje se medijski problematizira uredno su registrirani gospodarski subjekti koji imaju svoju djelatnost, svoje zaposlene i kojima je bio zabranjen rad u skladu protuepidemijskim zabranama i mjerama.
U najkraćem, a u skladu sa Zakonom, svaki gospodarski subjekt koji se prijavio na Javni poziv i ispunio jasno postavljene kriterije (prije svega, da nisu otpuštali radnike i da im je, odlukama kriznih stožera, bio zabranjen rad) obuhvaćen je donesenim odlukama Vlade koje imaju za cilj zaštitu 10.000 radnih mjesta u našoj županiji.
Svako drukčije postupanje, a posebno preraspodjela novca koju neki potenciraju, bila bi kaznena povreda Zakona što je smjer u kojem ova Vlada neće ići.
Pozivamo, stoga, sve one koji se upuštaju u javne rasprave relativizirajući napore Vlade HNŽ-a u saniranju gospodarskih posljedica pandemije, da iščitaju zakonske propise i razmotre sveobuhvatno činjenično stanje, a ne da špekulacijama i neutemeljenim jeftinim moraliziranjima obmanjuju naše sugrađane.
Na kraju, što je osobito bitno naglasiti, subvencije idu za plaće radnicima, a ne poslodavcima, a i u kladionicama rade naši sugrađani, nečije kćerke, supruge, majke! Plaća je i njihovo pravo!
Vlada HNŽ