“Misli, koraci, odjeci” naziv je nove knjige prof. dr. Marija Vasilja, dekana Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru, a prva je knjiga koja je tiskana u elektroničkoj tiskari SUM-a, piše Vecernji list.
– Ono što nije otisnuto i javno dostupno, izgovoreno je u vjetar. Možda se poneko uho naslonilo na te, u različitim prigodama, izrečene riječi i osjetilo trajni poticaj, no zapisano je ono čemu se uvijek i iznova mogu vratiti i stoga držim da napisana knjiga itekako ima smisla. Pogotovo stoga što će takvim objavljivanjem napisane riječi biti dostupne novim čitateljima koji u njima mogu pronaći poticaje za daljnji rad i život – riječi su iz recenzije prof. dr. Zorana Tomića, rektora Sveučilišta u Mostaru.
Tihi glas
– Životne sokove crpimo iz naših korijena, ali mi živimo sadašnjost i naša osjetila neprestano trepere u dodiru sa stvarnim svijetom: igrom moći i društvenih mijena. I mi moramo neprestano odgovarati na izazove svijeta u kojem živimo uvijek u vjeri i nadi da su važna naša plemenita nastojanja i još važnije opredijeliti se za dobro i činiti dobro – navodi autor u samom uvodu knjige naslovljenom
„Moj tihi glas“ te navodi kako su govori koji su objavljeni u knjizi njegov pokušaj dijaloga sa svijetom te da su imali ciljanu publiku, uglavnom mlade ljude.
– U tim govorima koristio sam se narodnim mudrostima, mislima poznatih ljudi i ponekim svojim promišljanjem o odgoju, obrazovanju, istini i dobroti. Svaki put sam se nadao da bi neka od tih misli kao iskra mogla doprijeti do nekog mladog srca kao poticaj, nagovor i usmjerenje. Kao sijač koji sije i ja sam vjerovao da će zrnje uroditi stostrukim plodom – ističe Vasilj te dodaje kako je važno govoriti, ali i izgovoreno zapisati.
Knjiga objedinjuje 78 zasebnih tekstova, uglavnom prigodnih govora povodom različitih događanja i manifestacija.
– Vasiljevi govori, uvijek osmišljeni, pripremljeni, dotjerani i iznad svega persuasivni, pored sve sadržajne istine te osobnih mu svojstava koji se u njemu zrcale: marljivosti, ustrajnosti i sustavnosti, odlučnosti i domišljatosti i organizacijske umješnosti, a na čemu se i zasnivaju, prosuđuju li se na temelju retoričke teorije kao i teorije suvremenog govorništva, dakle s obzirom na sklad misli i izraza, kompozicijsku odrednicu, posebice s motrišta bitnih retoričkih elemenata kao što su sposobnost uočavanja važnih svojstava sadržaja, zatim umješan odabir pravih riječi te sposobnost komponiranja – raspoređivanja građe u govoru i najzad sveukupnu govornikovu spremnost, njegov nastup koji podrazumijeva pravilnu dikciju, prihvatljivu artikulaciju, i odabir zamamne intonacije, govornog ritma i sl., prikladno odijevanje, adekvatnu gestikulaciju, odnosno govor tijela, oni (ti govori) doista zaslužuju pozornost, poglavito s praktičnoga, ali i teoretskoga gledišta – navodi akademik Šimun Musa u recenziji.
Knjiga obuhvaća govore s promocija diplomanata, dobrodošlice novoprimljenim studentima, otvaranja znanstveno-stručnih skupova, svečanih prijama, otvaranja izložbi, predstavljanju knjiga, a posebice događanja vezanih za život i djelo Krešimira Ledića. Kroz govore, a potom i recenzije proteže se riječ „dobrota“.
– Ako vjerujete u dobro, dobro zagovarate i dobro činite i živite u vjeri da je to iskra koja može potaknuti i druge da čine dobro onda će i izgovoreno i zapisano imati svoju ulogu u plemenitom licu čovječanstva i svijet učiniti boljim mjestom – riječi su autora koje potkrjepljuju prethodno navedenu tvrdnju. Rektor Tomić u svojoj recenziji ističe kako je iz perspektive profesora Vasilja osobno uvijek ugrađeno u sudbinu obitelji, naroda i društva.
– Nema osobne sreće i blagostanja bez sretnih i zadovoljnih zajednica koje izgrađujemo s drugima. I tu se ponovno vraćamo korijenima njegova osobnog društvenoga angažmana, motiva i poticaja za društveno djelovanje.
O autoru
Mario Vasilj sveučilišni je profesor didaktike i metodike nastave te aktualni dekan Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Autor je i koautor 14 knjiga i udžbenika, objavio je 25 znanstvena i stručna rada u časopisima u zemlji i inozemstvu. Redoviti je član Akademije odgojno-obrazovnih znanosti Hrvatske i Hrvatskog društva za znanost i umjetnost BiH.