Europska komisija je objavila svoje treće izvješće o uvjetima koje države trebaju ispuniti kako bi zadržale bezvizni režim s državama Schengena. Bosni i Hercegovini zamjeraju lošu koordinaciju kada je u pitanju upravljanje krizom, te slabe presude kada su u pitanju organizirani kriminal i korupcija.
U Izvješću Europske komisije stoji da je BiH poduzela određene radnje na identificiranju problema koje su iznijeli u ranijem izvješću te da je postignut napredak iz oblasti zlouporabe bezviznog režima.
Međutim, EK očekuje da BiH bude efikasnija u pogledu ilegalnih migracija kao i da poboljša uvjete u prostorijama za prijem migranata i izbjeglica.
“Koordinacijsko tijelo u Ministarstvo sigurnosti koje je odgovorno za praćenje migracijskih trendova i koje djeluje kao operativno sjedište u slučaju krize ne funkcionira učinkovito, posebno kada je u pitanju dodjela odgovarajućih prostorija za prihvatne centre i premiještanje tražitelja azila i migranata”, stoji u Izvješću.
BiH je neučinkovita i kada se govori o suradnji među tijelima sa različitih razina tvrde iz EK te poručuju kako se ti kooperativni mehanizmi koordinacije moraju značajno ojačati.
Kako bi zadržali bezvizni režim EK zahtjeva i da pojačamo graničnu kontrolu i operativnu suradnju s državama koje su članice Europske unije te sa Frontexom.
Neki od problema koje navode su i ograničeni ljudski resursi u BiH u pogledu sprječavanja ilegalnih migracija.
Zbog neusklađenosti kaznenog zakonodavstva na prostoru cijele države BiH se bori sa sustavnim problemima u operativnoj suradnji.
“Zemlja ima nekoliko strategija kada je u pitanju organizirani kriminal, trgovina ljudima i upravljanje granicom međutim pravni okvir bi trebalo uskladiti u cijeloj državi i zatim ga dodatno uskladiti sa pravnom regulacijom EU”, navodi EK u Izvješću.
Pored migracijskih problema, EK navodi da BiH ima problema sa borbom protiv pranja novca, kriminalnim organizacijama koje koriste pravne i administrativne rupe, te konačnim presudama i sankcijama za slučajeve korupcije – prenosi Klix.ba.
O kakvom se licemjernom odnosu Europske unije prema BiH radi govori naslovna fotografija iz koje je jasno kako svi nelegalni migranti koji ulaze u BiH i “koje bi trebalo spriječavati u nelegalnom prelasku granice” dolaze preko teritorija istočnih i južnih granica te iste Europske unije (Grčka, Bugarska).
Brotnjo.info