Skupština Hercegovačko-neretvanske županije je na današnjoj, 5. izvanrednoj sjednici usvojila Prijedlog Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih epidemijom koronavirusa (COVID-19) i potpori gospodarstvu na području HNŽ.
Obrazlažući Prijedlog Zakona, dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade kazao je:
”Kada sam za ovom govornicom 30. prosinca prošle godine pred Vama zastupnicama i zastupnicima obrazlagao Prijedlog Proračuna za 2020. godinu, s puno optimizma govorio sam o našim planovima u ovoj godini.
Sve što sam tada izrekao bilo je utemeljeno na relevantnim pokazateljima iz kojih je bilo razvidno kako smo odgovornim upravljanjem javnim financijama došli u poziciju da naš proračun konačno ima, ne samo socijalnu nego i onu razvojnu dimenziju.
Slijedom toga, vrlo ambiciozno smo najavili naš Program rada za 2020. godinu.
U Proračunu, o kojemu smo tada razgovarali, jasno su iskazani rezultati svih mjera koje smo poduzeli od preuzimanja odgovornosti za ovu županiju. Bilo je vidljivo kako smo uspjeli konsolidirati i stabilizirati financije i kako smo došli u poziciju da možemo snažnije podupirati gospodarstvo, šport, kulturu, ali i što je još bitnije, dodatno rasteretiti naše jedinice lokalne samouprave i značajno im pomoći u sufinanciranju nekih projekata koji su – kako za njih tako i za Županiju – od iznimna značaja.
Na tragu dobrih rezultata ostvarenih u 2019. godini, u našem Programu rada za ovu godinu, bili smo odlučni nastaviti započetu praksu potpora, a sve s ciljem stvaranja što boljih uvjeta za svakog žitelja naše županije.
Naravno, sve ovo smo planirali ne sluteći što nas zapravo očekuje za samo par mjeseci.
Za sve nas pojava koronavirusa u Kini u početku je bila samo vijest koju su prenijeli mediji i nešto što se događa nekom drugom, daleko od nas. Nažalost, i prije nego li je bilo tko očekivao, koronavirus je stigao i u našu županiju.
Od tog trenutka, a to je sredina mjeseca ožujka, Vlada glavninu svojih aktivnosti, zajedno sa Županijskim stožerom civilne zaštite i zdravstvenim djelatnicima usmjerava stvaranju preduvjeta koji će pomoći spašavanju života i zaustavljanju širenja koronavirusa.
U ovom poslu nailazili smo na brojne poteškoće. Bilo je, nažalost, i onih koji su jeftinim politikantstvom pokušavali obezvrijediti i dovesti u pitanje naš rad, n takvima je odgovor ovih dana stigao s one adrese s koje su odgovor i tražili.
Nadam se da će iz tog odgovora izvući pouku!
Mi smo, unatoč njihovim napadima, konstantno radili i o svemu tomu što bi činili u zaustavljanju širenja koronavirusa, svakodnevno – punih dva mjeseca – detaljno, objektivno i pravodobno informirali javnost. U sinergiji svih onih koji su u tu borbu bili uključeni, ostvarili smo rezultate s kojima možemo biti iznimno zadovoljni.
Radeći na suzbijanju širenja koronavirusa Vlada je, svjesna kakve će posljedice „korona kriza“ ostaviti na gospodarstvo, istodobno radila i pripremala mjere za pomoć gospodarstvu s ciljem očuvanja što je moguće većeg broja radnih mjesta.
Sukladno tomu, pristupili smo izradi Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih koronavirusom i potpori gospodarstvu na području HNŽ-a – tzv. korona zakona, koji je Vlada utvrdila na sjednici održanoj 15. svibnja 2020. godine i koji se evo danas nalazi pred Vama.
Očekujem kako ćemo danas, svjesni odgovornosti pred kojom se nalazimo, ali i očekivanja naših gospodarstvenika i sugrađana koji su zbog ove krize ostali bez primanja, napraviti analizu ovoga Zakona te u njega, eventualno, ugraditi ili izmijeniti još neke odredbe i u konačnici ga usvojiti kako bi on čim prije mogao stupiti na snagu i kako bi učinke njegova donošenja osjetili upravo oni zbog kojih ga i donosimo.
Ja sam o našem „korona zakonu“ već u više navrata javno govorio. Želim i danas ponoviti kako se zasigurno radi o jednom od kvalitetnijih i sadržajnijih ”korona zakona” u BiH.
Pri izradi Zakona usuglasili smo niz konkretnih i kvalitetnih rješenja kojima ćemo subvencionirati više od deset tisuća plaća, održati poticajnu politiku u strateškim gospodarskim granama (poljoprivredi, vodoprivredi, turizmu, poduzetništvu, cestogradnji i dr.) čime otvaramo prostor za ukupni oporavak i sprječavamo daljnji gubitak radnih mjesta, čuvajući tako i demografsku sliku HNŽ-a.
Posebna vrijednost ovog zakona je u činjenici da se kroz njega, krajnje solidarno, odnosimo prema našim jedinicama lokalne samouprave.
Zakonom je, također, otvoren prostor i za druge subvencije u gospodarstvu, uz jasno utvrđene uvjete. Predviđena su oslobađanja od određenih fiskalnih i parafiskalnih nameta (oslobađanje od plaćanja dijela tekuće koncesijske naknade i naknade za zakup poljoprivrednoga zemljišta, plaćanja boravišne pristojbe i članarine Turističke zajednice te plaćanja drugih administrativnih pristojbi) kao poticaj gospodarstvu i povećanje konkurentnosti na tržištu.
Ono što je, također, bitno naglasiti jest kako će pravo na subvencioniranje moći ostvariti oni poslovni subjekti kojima je zabranjen rad tijekom borbe protiv pandemije, uz uvjet da imaju izmirene obveze za doprinose i porez na dohodak uz isplaćene plaće zaključno s veljačom ove godine i da nisu otpuštali radnike u vrijeme trajanja zabrane rada.
Zakonom je predviđeno da iznosom od 425,00 KM mjesečno subvencioniramo više od deset tisuća plaća, a vrijeme trajanja subvencioniranja najniže neto plaće bit će od dana početka zabrane rada do vremena prestanka zabrane za svaku pojedinu djelatnost.
Naš ”koronazakon” također definira i proračunske i izvanproračunske uštede, u smislu konkretnih umanjenja plaća izabranih i imenovanih dužnosnika u HNŽ-u za 20 %, potom umanjenja naknada za članstva u županijskim povjerenstvima za 50 %, kao i umanjenja naknada za članstva u nadzornim i upravnim odborima i drugim kolektivnim upravljačkim tijelima koje imenuju Skupština ili Vlada za 50 %, dotacije političkim strankama za 20 %.
Mi u Vladi smatramo kako oporavak gospodarstva možemo pomoći i osnaživanjem kupovne moći naših građana, a ne njezinim oslabljivanjem, do čega bi dovela eventualna šira smanjenja osobnih dohodaka proračunskih korisnika. Tu su, potom, i druge posljedice koje bi takve ”populističke mjere” povukle za sobom, u prvom redu tužbe. Time bismo na kraju, narodski rečeno, dobili na mostu, a izgubili na ćupriji – stoga u ovom trenutku tim smjerom nećemo ići!
I danas ponavljam kako se mjesecima zalažem i ističem kako teret gospodarske krize mora biti ravnomjerno raspoređen na sve razine vlasti – od federalne do lokalne. Međutim, konačnim zakonskim rješenjima s federalne razine, taj je teret ipak većinski prebačen na proračune županije, gradova i općina. Vama je poznato kako je Federacija preuzela subvencioniranje samo doprinosa u fondove obveznih osiguranja u iznosu od 245 KM, poslodavac 19 KM poreza na dohodak i posebnih naknada, dok su županijama i JLS ostavljene obveze izmirenja iznosa od čak 425 KM za neto plaće.
No, danas smo tu gdje jesmo i na nama je učiniti najviše što možemo kako bismo pomogli u očuvanju radnih mjesta.
Preuzimajući ovu obvezu, mi nismo ni na koji način opteretili naše jedinice lokalne samouprave nego smo ovim zakonom tu obvezu preuzeli u cijelosti.
Bitno je kazati kako smo Zakonom predvidjeli i otvaranje kreditne linije s Razvojnom bankom ili s nekom od poslovnih banaka putem kojih bi Vlada subvencionirala kamate gospodarstvenicima.
Stoga odgovorno mogu kazati kako ćemo našim mjerama i konkretnim potezima za potporu našem gospodarstvu tijekom ove godine osigurati više od 30 milijuna KM.
Danas opetovano pozivam i sve druge razine vlasti da slijede naš primjer i pruže snažniju potporu gospodarstvu.
Mi smo kao Vlada učinili prvi, ali vrlo bitan korak. Nakon što danas usvojimo ovaj zakon, naša je obveza, u roku osam dana, izraditi provedbena akta i objaviti javni poziv kako bi se oni, koji odredbama ovog zakona imaju pravo na potporu, mogli prijaviti.
Na koncu, želim dodati i to kako će usvojene Izmjene i dopune Proračuna za 2020. godinu (Rebalans), koji je pred vama, uz ”korona zakon”, dati ključan financijski okvir i smjernice našeg ponašanja u ovoj iznimno teškoj i složenoj gospodarskoj situaciji.
Posljedice korona krize su ogromne, no uvjeren sam u to kako zajedničkim naporima i uz više razumijevanja drugih razina vlasti, izazove koji su pred nama možemo uspješno savladati.“ ,zaključio je je predsjednik Herceg.
Inače, Skupština je danas usvojila i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi, te Prijedlog Zakona o izmjenama Zakona o upravnim pristojbama s tarifom upravnih pristojbi HNŽ.
Vlada HNŽ