Portal Klix.ba objavio je dokumentaciju koja otkriva jedan sasvim novi pogled u aferi nabavke 100 respiratora iz Kine, koje je za potrebe Federacije BiH i naručitelja Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) nabavila firma “Srebrena malina” iz Srebrenice.
U cijeloj priči sada se kao posrednik pojavljuje tvrtka iz Crne Gore.
Nabavka prijeko potrebnih 100 respiratora mogla bi imati širi, regionalni kontekst, s obzirom na zanimljiv krug skopljenih ugovora privatnih kompanija iz Srbije, Crne Gore, a u konačnici i BiH.
“BTL Medical Montenegro” je privatna tvrtka iz Podgorice koja se bavi trgovinom medicinske opreme. Oni 14. travnja sklapaju ugovor s prodavateljem 100 respiratora iz Kine, firmom “Shangai ChangQi Medical Tehnology Center”.
U ugovoru je navedeno da kupuju 100 respiratora model ACM812A, proizvođača Chang Feng. Cijena je 30 milijuna kineskih juana, odnosno 3,9 milijuna eura (7,6 milijuna KM). Podsjetimo kako j Federacija za kupovinu izdvojila 10,5 miliona KM, što je otprilike oko 5,36 miliona eura.
Istog dana, dakle 14. travnja napravljen je aneks kupoprodajnog ugovora gdje se u priču sada uključuje i bh. firma “Srebrena malina”. U aneksu ugovora je jasno definirano kako prodavatelj respiratora kineska tvrtka “Shangai ChangQi Medical Tehnology Center”, kupac je kao posrednik crnogorska firma “BTL Medical Montenegro”, čija je vlasnica Sanja Lekić, a kao krajnji kupac navodi se “Srebrena malina” koju zastupa Fikret Hodžić.
Specifikacija respiratora je identična kao u ugovoru između kineske i crnogorske tvrtke. Dakle “Srebrena malina” je kupila 100 respiratora modela ACM812A za 30 milijuna kineskih juana, odnosno 3,9 milijuna eura.
U aneksu ugovora je navedeno: “Krajnji kupac se obvezuje da ima kvalifikacije i uvjete za kupnju i prodaju proizvoda u skladu s ovim dokumentom i izvršavanje odgovarajućih obveza”.
Je li “Srebrena malina” imala kvalifikacije za kupovinu respiratora kako se navodi u ugovoru? Ranije objavljeni dokumenti ostavljaju sumnju da nije imala. Prvo ovaj navedeni aneks ugovora je potpisan 14. travnja. Postavlja se pitanje kako je onda “Srebrena malina” mogla potpisati ugovor o nabavci respiratora 14. travnja, ako je direktor FUCZ-a Fahrudin Solak tek sutradan, 15. travnja potpisao izjavu o nabavci respiratora kojom obavještava Agenciju za lijekove BiH kako je kompanija “Srebrena malina” ovlaštena da obavi uvoz, carinjenje i registraciju respiratora.
Garancija proizvođača na kupljene respiratore je 12 mjeseci.
Na osnovu predračuna je vidljivo da je “Srebrena malina” cjelokupni iznos novca platila preko China Merchants banke. Aerodromske troškove u Kini “Srebrena malina” je platila 8.950 eura, dok je charter let Sarajevo – Peking – Sarajevo plaćen 297.286 KM.
Zanimljiv detalj u samom transportu respiratora je da je zrakoplov prije dolaska u Sarajevo, nakratko sletio u Podgoricu. Dakle, avion je iz Sarajeva poletio 24. travnja za Peking, ali se zaustavio u kazahstanskoj Karagandi gdje je dosipao gorivo, da bi opet isti dan nastavio let do glavnog grada Kine. U povratku s respiratorima je također gorivo dosipano u Kazahstanu, ali je umjesto u Sarajevo avion prvo sletio u Podgoricu u 15:06 minuta 25. travnja, da bi tek potom stigao u Sarajevo – piše Klix.ba.