Ugledni američki časopis Scientificamerican nedavno je objavio kako brojni znanstvenici danas vjeruju kako je moguće da postoji veza između uništavanja biološke raznolikosti čovječanstva i stvaranja uvjeta za nastanak novih virusa i bolesti poput COVID-19, virusne bolesti koja se u Kini pojavila u prosincu 2019. a od tada se proširila čitavim svijetom.
Znanstvenici tvrde kako se u posljednje vrijeme sve više razmišlja o „planetarnom zdravlju“ koje se fokusira na sve vidljivije veze između dobrobiti ljudi, drugih živih bića i čitavih ekosustava.
Je li moguće da su ljudske aktivnosti, poput izgradnje puteva, rudarstva, lova i sječe drva, pokrenule epidemije ebole u Mayiboutu u Africi i drugdje tokom devedesetih godina prošlog vijeka?
“Uništavamo tropske šume i druge divlje pejzaže, u kojima se nalazi toliko vrsta životinja i biljaka – a unutar tih stvorenja, toliko nepoznatih virusa”, tvrdi David Quammen, autor Spillover poznate knjige: „Animal Infections and the Next Pandemic“, nedavno objavljene u nakladništvu New York Timesa.
„Siječemo drveće; ubijamo životinje ili ih držimo u kavezima i šaljemo na tržnice za prodaju. Mi uništavamo ekosisteme, a viruse odvodimo iz njihovih prirodnih staništa i domaćina. Kad se to dogodi, treba im novi domaćin. Često smo to mi”, rekao je on, piše Scientificamerican u članku koji ponovno podsjeća na važnost čuvanja prirode i biološke raznolikosti.
Članak možete pročitati OVDJE na engleskom
Saznaj više o ekološkom načinu života OVDJE